ParentsWare je společnost, která se vytváří aplikace, jež umožní rodičům lépe hlídat, kolik času a na jakých serverech, jejich děti tráví. Její první projekt se jmenuje OurPact, funguje od února tohoto roku a nabízí řešení nejpalčivějšího rodičovského problému 21. století: Jak své děti odlepit od jejich mobilních zařízení. V Česku zatím není dostupná.
Pomocí OurPact mohou rodiče ze svého telefonu, respektive počítače, monitorovat nebo dokonce rovnou zablokovat některé internetové stránky či aplikace, jež jejich potomci používají. Ředitel a zakladatel ParentsWare, Amir Moussavian, to popisuje jako neviditelnou úmluvu mezi rodiči a dětmi: „Nedělají si úkoly, zablokujete jim iPad, pokud jsou vzorní a mají dobré známky, zařídíte jim lepší aplikace nebo hry,“ říká.
Je to vážně tak snadné? Asi ano, vždyť podle výzkumu Pew Internet je online více než 95 % dětí ve věku mezi 12 až 17 lety. Moussavian dále prozrazuje, že OurPact pomáhá také ve chvíli, kdy se rodič úplně neorientuje v tom, co dítě na internetu přesně dělá.
„Pokud umí čtyřleté batole ovládat iPad, ale vy jej nemáte jak kontrolovat, je to problém,“ říká. Běžně se tyto nesnáze řeší heslem, které si rodiče mobilních zařízení svých potomků nainstalují. Projekt Amira Moussaviana, taktéž otce dvou dětí, je ale jiný. Nabízí více různých možností kontroly.
Aplikace OurPact (která zatím není dostupná v ČR a existuje jen ve variantě pro operační systémy Applu, pro Android měla být spuštěna tento měsíc, tedy v květnu) umí kontrolovat všechny výrobky Applu, které děti používají a dá se přes ni také určit, kolik času a ve které konkrétní fázi dne mohou být děti online, hrát hry, dívat se na videa nebo chatovat na sociálních sítích.
Protože OurPact funguje v podstatě jako dálkové ovládání, odpadají únavné pře o to, aby dcera nebo syn konečně odložili telefon. „Jste-li například v restauraci a děti pořád nechtějí přestat s hraním, dá se jim jediným kliknutím tyto aktivity zablokovat,“ vyzdvihuje výhody svého výrobku Amir Moussavian.
Děti mohou rodiče požádat, aby jim prodloužili čas online před tím, než budou odpojeny, ale vše je opět v kompetenci dospělého. Dítě napíše jednomu z rodičů prostřednictvím interního systém zprávu a ten může vše kontrolovat, například odpovědí: „A už máš hotové všechny úkoly?“ Rodiče mohou ze svého zařízení navíc také ovlivňovat rychlost připojení a zvyšovat ji za odměnu nebo jako motivaci.
I když je OurPact zaměřený primárně na děti, Moussavian prozrazuje že skoro 10 % jeho uživatelů jsou i bezdětní dospělí, kteří se snaží dostat pod kontrolu svou závislost na internetovém nakupování, sociálních sítích, online hazardu a dalších lákadlech virtuálního světa.
Jedinou věcí, kterou OurPact neumí, je blokace sms zpráv a volání. A co bude dál? V budoucnu by měli mít rodiče díky OurPact možnost vybrat, se kterými aplikacemi nebo platformami mohou jejich děti pracovat volně, se kterými omezeně a se kterými vůbec. Řeč je zejména o Snapchatu, Instagramu, YouTube nebo Facebooku.
Moussavian na závěr prozrazuje svou nejzásadnější vizi: „Chtěl bych, aby si OurPact osvojily hlavně školy, ve kterých se rapidně zvyšuje používání iPadů a další elektroniky jako učebních pomůcek. Jak učitel pozná, jestli student surfuje na internetu nebo čte přidělenou knihu? Školy tak mohou nastavit parametry pro to, které aplikace v nich mohou být používány a které ne a to je důležité.“
Autor: Eilene Zimmerman