skip to main content
Byznys

Trest za cestu na Tchaj-wan? Pro BISim Čína není cílový trh, říká Petr Mácha

2 minuty čtení

Není to ani týden, co oficiální list čínské komunistické strany China Daily oznámil plánovaný ban pro účastníky nedávné mise na Tchaj-wan. Ten mimo jiné znamená uzavření trhu pro české firmy, jejichž zástupci byli členy podnikatelské delegace.

Podle Pavla Diviše, šéfa Česko-tchajwanské obchodní komory, která cestu do „neposlušné čínské provincie“ organizovala, však podobná prohlášení jen utvrzují firmy v tom, že se rozhodly správně, když Čínu vynechaly. „Čeští podnikatelé, kteří chtějí obchodovat na Tchaj-wanu nebo kdekoli jinde na světě, dobře vědí, proč svůj projekt mají prezentovat v té či oné zemi,“ říká Diviš.

Reklama

Jeho slova potvrzuje také Petr Mácha, manažer vývoje technologické firmy Bohemia Interactive Simulations (BISim), který společnost při cestě na Tchaj-wan zastupoval. Ten už před cestou prohlásil, že jejich byznys v obranném průmyslu neumožňuje, aby společnost vůbec obchodovala se zeměmi, které s cestou nesouhlasí.

„Naše společnost je v trochu jiné pozici než zbytek delegace. Už od začátku pro nás Čína nepředstavovala cílový trh,“ přibližuje Mácha.

BISim vyvíjí vojenské simulátory a simulátory pro další bezpečnostní organizace, které využívají armády ve více než 50 zemích světa. Jedná se přitom převážně o země NATO a jejich spojence. A tyto země se logicky zajímají o to, s kým jejich dodavatelé obchodují.

Reklama

„Pokud dodáváme technologii, která armádám umožňuje získat určitou přidanou hodnotu pro jejich trénink a která ve svém oboru nemá výraznější konkurenci, je logické, že by tyto země nebyly rády, kdyby stejnou výhodu získali i jejich soupeři,“ vysvětluje Mácha.

Simulační byznys je podle Máchy charakteristický tím, že jeho budování trvá roky a zásadní je důvěra ze strany partnerů. Simulátor může přispět k tréninku, a tím následně zlepšit výkon vojáků v reálné akci. A může výcvik také významně zlevnit. Je však důležité přesvědčit armády a vojáky, že pro výcvik a obranu země mohou efektivně využívat technologie založené na počítačových hrách.

„V malém měřítku nás využívá i česká armáda, ne však v takovém měřítku, jaké je běžné u klíčových členů NATO, jako jsou Spojené státy nebo Spojené království. V České republice náš systém zatím používá jen několik málo jednotek,“ říká Mácha. Výcvikem pomocí technologie BISim celosvětově projde více než půl milionu vojáků za rok.

Aktuální vydání magazínu
Fight!
Forbes 4/2021

Aktuální rozhodnutí Mácha vnímá jako limitující spíše pro Čínu. Ta se podle něj připravila o možnost vzájemného obchodu s řadou zajímavých podniků. Podle Pavla Diviše z Česko-tchajwanské komory však nejsou současná prohlášení ze strany Číny překvapivá.

„Pro Čínu je důležitější, jaký efekt mají tato prohlášení vnitropoliticky, spíše než jakou reakci vzbudí na mezinárodní úrovni. U nás v Česku to může být větší překvapení pro ty, kteří až doposud věřili, že Čína jedná v obchodní sféře férově a nevydírá byznys politikou,“ myslí si Diviš.

Reklama
Reklama