skip to main content
Byznys

Trhy padají, ale bláznivá jízda Tesly pokračuje. Proč její akcie letí nečekaně nahoru

Po dvou měsících je to tady znovu. Nejžhavější akcie posledních pár dní? Jednoznačně americká automobilka Tesla. Titul, který za poslední rok dokázal víc než zpětinásobit svoji hodnotu a vyrůst až na cenu 970 dolarů za akcii, prožívá poslední dva týdny další divokou jízdu.

Jen včera si Tesla připsala téměř 78 dolarů na akcii a na konci dne se obchodovala za 650 dolarů, což je nárůst téměř o 14 procent. Hodnota přitom rostla i po uzavření burzy (až na 690 dolarů) a všichni teď napjatě čekají, jestli poroste dál, až se za chvíli newyorská burza znovu otevře.

Úspěch Tesly je o to překvapivější, že index S&P 500 oslabil v pondělí o jedno procento a Dow Jones, který zahrnuje 30 největších a nejobchodovanějších průmyslových titulů, odepsal za stejné období 1,4 procenta. Jako by se Tesly současná krize ani netýkala…

Přitom třeba akcie konkurenční americké automobilky Ford v pondělí ztratily 3,9 procenta a meziročně jsou zhruba o 40 procent níž. Automobilový průmysl po celém světě sčítá kvůli pandemii koronaviru škody, výroba ve většině zemí stojí, přesto Tesla dál roste.

Nabízí se tedy logická otázka: Co se s Teslou děje? A co stojí za jejím překvapivým růstem?

Důvodů je zřejmě víc. Tesle nahrává příznivý vývoj v Číně. Zatímco totiž ve Spojených státech výroba kvůli koronaviru stojí, výrobní linky ve druhé fabrice v Šanghaji jsou v provozu (Tesla tady vyrábí dvě verze Modelu 3) a podle záběrů z dronu se továrna ještě úspěšně rozšiřuje.

Na ceně akcií se odrazily i ve čtvrtek oznámené prodejní výsledky, podle kterých se zdá, že se na prodejích Tesly zatím koronavirus příliš neprojevil. Automobilka totiž v prvním čtvrtletí dodala 88 400 vozů, což je o 40 procent více než v prvním čtvrtletí loňského roku.

Reklama

A svou roli mohl sehrát i sobotní tweet Elona Muska, ve kterém potvrdil svou optimistickou vizi, že Tesla stále počítá se spuštěním služby Robotaxi tento rok. Má jít o síť milionu samořiditelných sdílených aut, u kterých Muskova automobilka údajně čeká už jen na schválení legislativy.

Investoři a analytici se ale shodují, že za pondělním růstem ze všeho nejvíc stojí takzvaní shortaři, kteří sázejí na to, že akcie Tesly klesnou. Jednoduše řečeno – od brokera si půjčí akcie, obratem je prodají, a když jejich cena spadne, za nižší cenu je opět nakoupí. Rozdíl v ceně je pak jejich zisk.

Předplatné Forbesu

Pokud se ale jejich odhad propadu nevyplňuje, akcie naopak posilují, hrozí shortařům ztráta, která je nakonec dožene k tomu, že znovu začnou nakupovat akcie, aby se alespoň částečně „zahojili“, a tím paradoxně cenu akcií ještě posilují a lákají k investování i další investory. 

Strmá křivka růstu naznačuje, že jde o stejný scénář i tentokrát. Počet shortovaných akcií Tesly sice po rekordním růstu na konci minulého roku výrazně klesl (riziko dalších miliardových ztrát bylo příliš velké), přesto patří Tesla nadále mezi jeden z nejvíce shortovaných titulů na burze.

Otázkou jen zůstává, jak vysoko až dokážou akcie Tesly vystoupat. Překonají poprvé i hranici 1000 dolarů? Klíčová zřejmě bude zpráva o hospodářských výsledcích, které automobilka chystá oznámit koncem dubna.