skip to main content
Dobrá karma

Tři miliardy dobra. Forbes sestavil žebříček největších filantropů posledního roku

Pandemický rok zasáhl jednotlivce, firmy i celá odvětví. Nějakým způsobem ovlivnil úplně každého z nás, ale na určitých místech se podepsal opravdu výrazně.

Na mnoho z nich se soustředily i dary našich donátorů z řad miliardářů, podnikatelů a podnikatelek nebo třeba vědkyň a vědců, kteří se loni rozhodli věnovat na dobro společnosti víc než tři miliardy korun.

Kolik kdo konkrétně věnoval a na jaké účely? Celý přehled najdete v našem speciálu:

Reklama

Pomoc nešla jen na covid, kam zamířilo víc než půl miliardy, ale čtvrt miliardy přistálo na konto vědy, přes 120 milionů získalo vzdělávání a stejně tak kultura. Zkrátka nepřišlo ani životní prostředí a boj proti korupci a nejvyšší suma – více než miliarda a půl – zamířila na péči o děti.

Největší finanční štědrost zastupuje nejen osm miliardářů z žebříčku Forbes nejbohatších lidí Česka, ale i ti, kteří neoplývají miliardami na účtech, a přesto dali většinu toho, co sami mají – nebo se k tomu zavázali do budoucna.

Dary největších filantropů jsou sestaveny z peněz věnovaných za loňský rok, ale i částek rozložených do následujících let. Další nezapočtené miliardy jsou pak přislíbeny.