Český fotbal má dalšího zástupce v Premier League. Reprezentační brankářka Bára Votíková se po dvou letech v pařížském PSG stěhuje do Tottenham Hotspur. V londýnském velkoklubu podepsala lukrativní dvouletou smlouvu.

Členka výběru Forbes 30 pod 30 z roku 2020 a dlouhodobě jedna z nejvýdělečnějších tuzemských youtuberek by si podle informací Forbesu měla ročně vydělat kolem sto tisíc liber, tedy v přepočtu 2,8 milionu korun.

To je částka podobající se gáži, na kterou si přišla i ve francouzské metropoli. Přesunem na Ostrovy, do jedné z nejsledovanějších ženských fotbalových lig světa, si nicméně značně polepší po stránce prestiže.

„Je to úžasný pocit. Na tento okamžik jsem čekala několik měsíců, konečně jsem tady,“ komentovala své nové angažmá šestadvacetiletý reprezentantka s osmatřiceti starty za národní tým pro klubovou platformu Spursplay.

Foto Tottenham Hotspur

„Bude to velká výzva a je to zkušenost, kterou jsem hledala. Tato liga je nyní centrem ženského fotbalu a já chci být její součástí,“ prohlásila brankářka, oblékající v minulosti i dres pražské Slavie či plzeňské Viktorie.

Původně měla nakročeno do Manchesteru United, jedna z globálně nejhodnotnějších sportovních značek o ni jevila enormní zájem. Votíková se ale nakonec rozhodla upřednostnit Tottenham, který v uplynulém roce skončil na deváté příčce ligové tabulky.

Chce totiž pravidelně chytat a být týmovou jedničkou, k čemuž bude mít u Spurs podstatně blíže – nasvědčuje tomu i číslo, bude nosit na zádech. V PSG, kde se mimo jiné potkala s patrně největší hvězdou současného světového fotbalu Kylianem Mbappém, strávila celkem dvě sezony. Příliš toho ovšem neodehrála.

V úvodním roce se sice probojovala do základní sestavy a v tamní soutěži byla nominována na ocenění brankářka roku. Posléze si však přetrhla křížový vaz v koleni a po téměř rok trvajícím zranění už svou pozici mezi tyčemi celku, s nímž vyhrála francouzský pohár, nezískala zpět.

Na anglických trávnících se Votíková dost pravděpodobně střetne i se svou spoluhráčkou z reprezentace Kateřinou Svitkovou, oblékající dres jiného londýnského klubu Chelsea FC.

Mezi muži má Česko v Premier League dvojí zastoupení v podobě Tomáše SoučkaVladimíra Coufala, kteří oba hrají za londýnský West Ham United. V něm od roku 2022 drží více než čtvrtinový podíl i jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský.