skip to main content

Tři neotřelá místa, kam vyrazit na výlet. Klášter, Provence na Moravě nebo stará škola

Cestování je opojné, návykové, perspektivu měnící, a proto nutné. Zažijte něco neobvyklého. Máme pro vás tři tipy na zážitky v místech, která nepřipomínají nic, co byste už znali.

Opatství Nový Dvůr, Toužim

Reklama

Původně zdevastovanou barokní usedlost v Karlovarském kraji zakoupil řád původně francouzských trapistů v roce 1999 a opravil ji vpravdě božsky. Návrh britského architekta Johna Pawsona respektoval ten původní od Ignáce Dientzenhofera, ale také se podle něj dostavěly tři moderní části. Dům pro hosty je přeměněn z bývalého ovčína a stojí zvlášť.

V domě pro hosty se nacházejí jednolůžkové pokoje se sprchou i toaletou. Proč sem zajet? Kromě toho, že je zde úžasná architektura a v jídelně servírují pokrmy z dobrot, které mniši sami vyrábějí (domů si můžete odnést třeba jejich vyhlášenou hořčici nebo džem), zde zažijete opravdové ticho.

Nefunguje tu ani internetové připojení, takže budete odkázáni na sebe, své myšlenky a kontemplaci. Jak se říká, ty nejlepší nápady nepřicházejí na poradě ani mezi záplavou e-mailů, ale když mozek odpočívá. Zní to skvěle, ale trapisté si nepřejí, aby se z jejich kláštera stala turistická záležitost. Přijímají tedy k ubytování pouze muže, kteří se mají účastnit mší.

Chalupa Na Škole, Javorek

Reklama

Historickou budovu staré školy na Vysočině si manželé Karáskovi vybrali jako zdroj svého podnikání v pohostinství. Přebudovali ji na penzion, který architekt Tomáš Beránek a Adéla Lipár Kudrnová pojali jako přehlídku funkčního designového bydlení. Projekt se účastní soutěže Interiér roku a ubytuje až sedmnáct lidí.

Evokovat má prázdniny u babičky, kde jste se potkali s celou rodinou. Pohodlně se zde ubytují tři až čtyři rodiny, u stolu ve světnici se posadí k jídelnímu stolu dvanáct strávníků najednou.

Vařit můžete na kachlových kamnech, půdu využijete ke hraní deskových her nebo promítání filmů. Cena za noc se pohybuje od osmi tisíc korun.

K Babičce, Němčičky

Jižní Morava potřebuje podpořit i v podobě turistů, proto se vydejte do Němčiček v břeclavském okrese. Ubytování K Babičce rozhodně nepřipomíná moravské stavení, ale spíš pokoj na vesnici na jihu Francie.

K dispozici jsou tři pokoje, společenská místnost i dvůr. Pokud budete chtít pronajmout celý objekt, minimum jsou tři noci v hodnotě sedmi tisíc korun za jednu.

Reklama
Reklama