skip to main content

Tři neotřelá místa, kam vyrazit na výlet. Klášter, Provence na Moravě nebo stará škola

Cestování je opojné, návykové, perspektivu měnící, a proto nutné. Pokud nechcete nic riskovat co se pandemie týče a zůstanete na domácí hroudě, díky našim tipům máte šanci zakusit navíc něco neobvyklého.

Zážitky v místech, které nepřipomínají nic, co byste už znali.

Opatství Nový Dvůr, Toužim

Reklama

Původně zdevastovanou barokní usedlost v Karlovarském kraji zakoupil řád původně francouzských trapistů v roce 1999 a opravil ji vpravdě božsky. Návrh britského architekta Johana Pawsona respektoval ten původní od Ignáce Dietzenhofera, ale také se podle něj dostavěli tři moderní části. Dům pro hosty je přeměněn z bývalého ovčína a stojí zvlášť.

V domě pro hosty se nachází jednolůžkové pokoje se sprchou i toaletou. Proč sem zajet? Kromě toho, že je zde úžasná architektura a v jídelně servírují pokrmy z dobrot, které mniši sami vyrábí (domů si můžete odnést třeba jejich vyhlášenou hořčici nebo džem), zde zažijete opravdové ticho.

Nefunguje tu ani internetové připojení, takže budete odkázáni na sebe, své myšlenky a kontemplaci. Jak se říká, ty nejlepší nápady nepřichází na poradě, ani mezi záplavou emailů, ale když mozek odpočívá. Zní to skvěle, ale trapisté si nepřejí, aby se z jejich kláštera stalo turistická záležitost. Přijímají tedy k ubytování pouze muže, kteří se mají účastnit mší.

Chalupa Na Škole, Javorek

Reklama

Historickou budovu staré školy na Vysočině si manželé Karáskovi vybrali jako zdroj svého podnikání v pohostinství. Přebudovali ji na penzion, který architekt Tomáš Beránek a Adéla Lipár Kudrnová pojali jako přehlídku funkčního designového bydlení. Projekt se účastní soutěže Interiér roku a ubytuje až 17 lidí.

Evokovat má prázdniny u babičky, kde jste se potkali s celou rodinou. Pohodlně se zde ubytují tři až čtyři rodiny, u stolu ve světnici se posadí k jídelnímu stolu dvanáct strávníků najednou.

Vařit můžete na kachlových kamnech, půdu využijete ke hraní deskových her nebo promítání filmů. Je až s podivem, že v červenci i v srpnu je ještě několik volných termínů, cena za noc se pohybuje od osmi tisíc korun.

K babičce, Němčičky

Jižní Morava potřebuje podpořit i v podobě turistů, proto se vydejte do Němčiček v Břeclavském okrese. Ubytování K Babičce rozhodně nepřipomíná moravské stavení, ale spíš pokoj na vesnici jihu Francie. V červenci i srpnu je zde ještě několik málo volných dnů, kdy si můžete objekt pronajmout.

K dispozici jsou tři pokoje, společenská místnost i dvůr. Pokud se rozhodnete pronajmout celý objekt, minimum jsou tři noci v hodnotě sedmi tisíci korun za jednu.

Reklama
Reklama