Satya Nadella má na koronavirovou krizi unikátní pohled – je CEO nejhodnotnější firmy na světě, pracuje se stovkami milionů zákazníků a zaměstnává více než 150 tisíc lidí. V rozhovoru pro Forbes mluví o tom, jakou roli mají technologie v boji proti globální pandemii.
Šéf Microsoftu říká, že je v poslední době u úřadů, škol či nemocnic svědkem rychlejšího přechodu na cloud. Často prý jde o skok přes několik generací technologického vývoje.
„Je to veleskok,“ říká Nadella. „Mluvilo se o tom po desetiletí, ale teprve teď se to v masovém měřítku děje. Otázka je, co se při tom naučíme. Je to udržitelné? Co bychom měli přemyslet, až se budeme vracet k ‚normálu‘?“
Nadella připomněl, že i Microsoft nasadil své technologie ke zmírnění dopadů nákazy. Jeho chatbota prý používají stovky nemocnic – je to úvodní dotazník pacientů, první screening, při kterém virtuální doktor projde s pacientem první sadu otázek.
„Je to hotové řešení a věřím, že se využije i v normálním režimu,“ popisuje Nadella. „Příklady, jako je tento, se určitě využijí i ve světě, který akutně nebojuje s covid-19.“
Nadella, který posledních šest let šéfuje společnosti s masivní tržní kapitalizací 1,4 bilionu dolarů, o tom mluvil v rámci velkého rozhovoru pro Forbes. Ten vznikl v předvečer vývojářské konference Microsoft Build. Tak jako spousta jiných akcí tohoto typu i Build letos probíhá jen virtuálně, na dálku – a i Nadella s námi mluvil přes Teams, což je firemní videokonferenční nástroj a rival Zoomu nebo Webexu od Cisca.
Hlavní téma, které Nadella před své kolegy vytkl pro letošní rok? Vytváření produktů a nástrojů, které firmy potřebují pro přežití a nakopnutí po krizi. „Ve světě, v němž software bude utvářet prakticky každé odvětví od zdravotnictví přes retail až po vzdělávání, je nejdůležitější, abychom vývojářům a programátorům pomohli být co nejproduktivnější.“
Microsoft v tomto ohledu už oznámil několik produktových novinek: Microsoft Cloud pro zdravotnictví, analytický nástroj Azue Synapse Link nebo vývojářský open source Fluid Framework. Společnost z Redmondu také oznámila zahájení programu pro zrychlení prací na Windows 10 a také „AI superpočítači“, který Microsoft vytvořil exkluzivně pro vědeckou laboratoř OpenAI na lepší trénování modelů umělé inteligence.
Největší zápřah ze všech produktů Microsoftu v posledních týdnech ovšem zažil pochopitelně nástroj Teams. Na konci dubna společnost oznámila, že má 75 milionů aktivních denních uživatelů. Nadella také upozornil na využití Dynamics 365, což je konkurent Salesforcu a nástroj, který přináší podnikatelům například nová řešení bezkontaktních plateb nebo venkovního check-inu.
Nadella předpokládá tři „R“ fáze nové covid-19 reality: response, recovery a re-imagining, tedy reakce, uzdravení a nový směr uvažování. „Nemyslím si, že bychom do budoucna měli jet podle podle zavedených pravidel práce a byznysu. Mít stejné workflow,“ říká Nadella.
On sám vyzval své kolegy, aby shromažďovali co nejvíce údajů a informací o tom, jak se Microsoft přizpůsobil nové situaci – výsledky hodlá publikovat veřejně. Jeden aspekt vypíchl už teď: hodlá analyzovat, jak se manažeři dokázali vcítit do svých podřízených i v době, kdy se s nimi nemohli osobně setkat a pracovali na dálku.
„Máme hodně schůzek a mítinků – všechno přes video. To je fantastické, zvládneme tak udělat dost práce. Ale chybí nám takové ty krátké konverzace, popovídání na chodbě nebo v kuchyňce, kdy se lidé opravdu sblíží,“ říká Nadella. „Jak si s tím poradit? Myslím, že to vyžaduje nový typ firemní kultury.“
Jack Dorsey, šéf Twitteru a Squaru, před pár dny vyhlásil, že jeho zaměstnanci mohou navždy pracovat z domova. Jak to vidí Nadella? Podle jeho vyjádření pojede Microsoft na „hybridní pohon“. Většina zaměstnanců už před krizí mohla být na home officu buď zcela, nebo zčásti. „Nemáme jen jeden způsob práce, nejsme dogmatičtí, není to černá a bílá. Budeme v tomto směru ještě flexibilnější a přizpůsobiví,“ dodává.