skip to main content
Byznys

Bill Gates odchází z představenstva Microsoftu. Chce se naplno věnovat charitě

Druhý nejbohatší muž planety Bill Gates v pátek odpoledne po uzavření trhů přes svůj účet na LinkedInu oznámil

, že opouští představenstvo společností Microsoft a Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta, aby měl víc času na filantropii.

„Rozhodl jsem se odstoupit z vedení společnosti, abych se mohl více soustředit na filantropické činnosti, které zahrnují globální zdraví a rozvoj, vzdělávání a v neposlední řadě také řešení otázky změny klimatu,“ píše Gates ve svém prohlášení a dodává, že „vedení společností Berkshire a Microsoft nikdy nebylo v lepší formě, proto přišel správný čas odstoupit“.

Jeho zmenšující se role v technologickém gigantu není žádným překvapením. Poté, co společně s Paulem Allenem v roce 1975 založil Microsoft, působil Gates v jeho čele jako generální ředitel do roku 2000, kdy ho nahradil Steve Ballmer (a následně v roce 2014 nynější CEO Satya Nadella). O šest let později Gates oznámil, že se do roku 2008 vzdá svých rolí v řízení Microsoftu a zaměří se na charitu. Následně společně s manželkou založil Nadaci Billa a Melindy Gatesových. V roce 2014 odešel z funkce předsedy správní rady.

Reklama

V Microsoftu se zmenšuje i jeho podíl. V rámci svých charitativních projektů Gates doposud prodal nebo rozdal většinu svého podílu, tj. akcie Microsoftu v ceně zhruba 35,8 miliardy dolarů. Aktuálně mu patří přibližně jedno procento firmy.

Podle prohlášení společnosti Microsoft bude Gates nadále působit jako technologický poradce současného generálního ředitele Satyi Nadelly. „Je mi velkou ctí, že jsem mohl pracovat po boku Billa a učit se od něj,“ uvedl Nadella v oficiálním prohlášení a poznamenal, že „Microsoft bude i nadále těžit z Billova zapálení a rad.“

Se jměním ve výši 96,5 miliardy dolarů je Bill Gates v současnosti na druhém místě žebříčku Forbesu nejbohatších lidí světa. Před ním je pouze zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos.