České byznysové prostředí už 24 hodin žije příběhem Beat Saberu a nespočet dalších hodin jím žít bude. Tři kluci, kteří se před dvěma lety začali vrtat ve virtuální realitě, pro ni postupem času vyvinuli tu vůbec nejúspěšnější hru a nakonec to celé prodali Facebooku. Jako z filmu.

Podobné příběhy si nejen říkají o audiovizuální zpracování, ale především dokážou nakopnout ostatní. Slouží jako živé důkazy, že i z Česka lze dělat velké globální věci. Připomeňte si proto pětici zásadních českých startupových exitů, které se odehrály během posledních tří let a ve stínu mediálně hojně vytížených úspěchů, jakým je prodej Slevomatu nebo části Kiwi.com, mohou mírně zapadnout.

Apiary

Jakub Nešetřil

Nejzvučnějším příběhem je v tomto časovém období nepochybně Apiary. Firma, kterou koupil Oracle sedmého nejbohatšího člověka planety Larryho Ellisona, vyvíjí pro programátory takzvaná API (rozhraní, pomocí kterých jednotlivé programy a aplikace mohou komunikovat). Klíčovou osobou je zakladatel Jakub Nešetřil, který Apiary společně s Janem Moravcem založil a jako CEO vedl.

Založení: 2011

Prodej: 2017

Kupující: Oracle (tržní kapitalizace 186 miliard dolarů)

Částka: blíže nespecifikované jednotky miliard korun

Co dál: Jakub Nešetřil zhruba po dvou letech Oracle opustil a dnes se primárně věnuje projektu Česko.Digital. Ten sdružuje komunitu IT profesionálů, již ve volném čase chtějí zlepšovat Česko. „Jedna z věcí, které mi v Silicon Valley došly, je, že programátoři mají velkou sílu měnit věci. Tam je to zřejmé na dennodenní bázi. Ale jde o trend, který vzrůstá i v jiných zemích, a mělo by se to dít i tady v Česku,“ řekl Nešetřil Forbesu na podzim loňského roku.

Ytica

Šimon Vostrý a Květa Vostrá

Poznali se, chodili spolu, vzali se, založili firmu a nakonec ji také prodali. Květa a Šimon Vostří jsou jedním z nejzdárnějších příkladů toho, jak úspěšně podnikat v (manželském) páru. Jejich Ytica vytváří softwarové nástroje pro segment, jemuž se v angličtině říká workforce optimization (WFO). V podstatě pro firmy monitoruje, hodnotí a analyzuje komunikaci se zákazníky v kontaktních centrech. Šimon Vostrý v tomto oboru podniká už 20 let, tudíž měl v Ytice na co navázat.

Založení: 2017

Prodej: 2018

Kupující: Twilio (tržní kapitalizace 14 miliard dolarů)

Částka: podle informací Forbesu lehce přes jednu miliardu korun

Co dál: Oba manželé pokračují v práci pro Twilio. „Šimona se poměrně často ptali, proč spolupracuje s manželkou, jak chce tímto způsobem raisovat peníze a tak dále. Pokud svému tandemu ale opravdu věříte, není potřeba nic vysvětlovat – stačí říct, že to děláte spolu, protože je to tak správně. Je to přesvědčení,“ sdělila Forbesu Květa Vostrá.

Stories

Zleva: Peter Fedoročko, Filip Doušek a Vojta Roček

„Stories jsou na úplném začátku, pilotní klienti dávají první feedback nutný k vyladění produktu,“ psali jsme na Forbes.cz v listopadu 2016. O dva roky později už firmu kupovala americká korporace Workday, obchodovaná na Nasdaqu. Firma, za níž stojí Vojta Roček, Filip Doušek a Peter Fedoročko, se zabývá oborem zvaným business intelligence a analyzuje velká firemní data. Výsledkem toho jsou vhledy, které mohou zvýšit tržby podniku až o desítky procent.

Založení: 2016

Prodej: 2018

Kupující: Workday (tržní kapitalizace 40 miliard dolarů)

Částka: podle informací Forbesu stovky milionů korun

Co dál: Všichni tři spoluzakladatelé nadále pracují pro Workday.

Brand Embassy

Vít Horký

Česká firma Brand Embassy, za níž stojí Vít Horký a Damián Brhel a která vytváří platformu pro digitální zákaznickou péči, je, podobně jako Ytica, dalším karlínským byznysovým výrůstkem. Firma byla zvyklá růst o stovky procent ročně, její zakladatelé makat 16 hodin denně. Díky svému know-how zaujala předního světového hráče na poli digitalizace zákaznické péče – izraelskou společnost NICE.

Založení: 2011

Prodej: 2019

Kupující: NICE (tržní kapitalizace 32 miliard dolarů)

Částka: podle informací Forbesu vyšší stovky milionů korun

Co dál: Vít Horký i Damián Brhel nadále pracují pro NICE. „Nechtěl jsem patřit mezi podnikatele, kteří první roky života svého dítěte promeškali, protože museli dělat na kariéře. Mám takových příkladů kolem sebe hodně a opravdu jsem se toho bál,“ komentoval Horký pro Forbes změnu svého režimu na podzim loňského roku.

Melown

info Foto Jiří Turek a Jana Jabůrková

Startup zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče a jeho dlouholetého kolegy Ondřeje Procházky disponuje technologií užitečnou pro 3D mapování měst a krajiny. „Někdy na jaře 2017 jsme naši technologii začali ukazovat na různých konferencích a veletrzích a hned v létě se začali ozývat první zájemci,“ vzpomíná Procházka. „A pokud si dobře pamatuji, Leica byla dokonce první ze všech.“

Založení: 2011

Prodej: 2019

Kupující: Leica Geosystems (mateřská společnost Hexagon AB je kotovaná na stockholmské burze a její tržní kapitalizace přesahuje 20 miliard dolarů)

Částka: „Novináři hádali nějakou cenu, trefili se, ale spletli měnu,“ sdělil k částce Lukačovič v CZpodcastu.

Co dál: Ivo Lukačovič pokračuje v neaktivním působení v Seznamu a plně se věnuje svému srdcovému projektu Windy, který staví jinak než v minulosti internetový gigant. „Vyhořel jsem, vyčerpal se. Teď jsem vyzrálejší a vím, že odpočatější lidé podají lepší výkon. Proto mám ve Windy naprosto volnou pracovní dobu, a když chci být doma, není problém,“ přiznal v tomtéž podcastu.

Velkou otázkou samozřejmě je, čím budeme žít po úspěšném prodeji Beat Saberu. Bude to Yieldigo? Daytrip? Davinci TS? Productboard? Nebo snad Twisto?