Pokud musíte při hledání na Googlu jít na druhou nebo třetí stránku zobrazených výsledků, pravděpodobně děláte něco špatně. Tady je seznam Google operátorů, se kterými už vám nikdy nic neunikne.

Uvozovky

Pokud potřebujete najít zdroj, ve kterém se objevuje konkrétní fráze nebo spojení slov, zadejte ho v uvozovkách. Vyhnete se tak výsledkům, které jsou vašemu zadání podobné, ale neodpovídají přesně tomu, co jste se snažili najít. Takže pokud hledáte, kdo řekl „Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí“, hledejte v uvozovkách.

Hvězdička

Slyšeli jste v rádiu skvělou písničku, ale nepochytili jste celý text? Zkuste ho zadat do uvozovek a část, kterou jste nestihli nebo jí nerozuměli, nahraďte hvězdičkou. U písničky Clocks u Coldplay by to mohlo vypadat třeba takto: „Or am I part of the *, singing.“

Pomlčka

Hledáte obrázek jaguára, ale vyskakují na vás samá auta? Tak zkuste zadat jaguar –car. Dbejte jen na to, aby mezi vyhledávaným slovem a pomlčkou byla mezera. Tento operátor se hodí zejména u věcí se stejnými názvy.

Blízkost slov

Až budete hledat slovní spojení, která se svým vyzněním mohou lišit, vyzkoušejte operátor AROUND(X). Ten vyhledá vámi vybraná slova ve vzdálenosti maximálně x slov od sebe. Tak například příkaz apple around(4) iphone vyhledá všechny webové stránky, které budou mít slova „Apple“ a „iPhone“ maximálně na čtyři slova od sebe.

Jeden web

Jestli hledáte konkrétní článek na webu, není nic jednoduššího než zadat klíčové slovo a webovou stránku, kde by měl vámi hledaný text být. Pokud byste třeba hledali článek o Tereze Maxové na Forbesu, zadejte: Tereza Maxová site:forbes.cz.

Definuj

Hledáte anglickou definici slova? Není nic jednoduššího než zadat „define:“ a slovo, které chcete vysvětlit.

Přes obrázky

Máte pocit, že už jste fotku někde viděli? Uložte si ji do počítače, zajděte sem a zvolte funkci „vyhledávání podle obrázku“. Po nahrání fotografie vám Google vyjede všechny stránky, kde byla fotka použita. Je to mimochodem skvělá pomůcka pro ověřování fake news, protože dezinformační weby často zasazují fotky do zcela jiných kontextů.

Formát

Když budete na Googlu hledat prezentace, pdf nebo doc soubory, je dobré to dát vyhledávači vědět. Prezentace o globálním oteplování tak najdete třeba takto: global warming filetype:ppt.

Počasí a mapa

Hledejte přes operátor počasí: nebo weather:. Kolik je v Pardubicích stupňů, zjistíte následovně: počasí:pardubice. Jak vypadá mapa Prahy, zase zjistíte přes map:praha nebo mapa:praha.

Které z nich používáte vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.