Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení nových cel ve výši 10 procent na čínský import. Stalo se tak ve čtvrtek poté, co obchodní jednání mezi oběma zeměmi skončila na mrtvém bodě.

Nové desetiprocentní clo s účinností od 1. září se bude týkat čínského zboží v hodnotě 300 miliard dolarů a na seznamu jsou například chytré telefony, notebooky či dětská móda. Na dovoz zboží v hodnotě 250 miliard dolarů už je přitom 25procentní clo uvaleno, a tak se společně s aktuálním opatřením zvýšená cla týkají téměř všeho, co Amerika z Číny dováží.

Jak už bývá zvykem, zásadní geopolitická novinka se objevila na Trumpově twitterovém účtu.

V příspěvku si americký prezident posteskl, že Čína údajně nedodržela dohody z května, kdy obdobná obchodní jednání též selhala. Trump se pustil do kritiky prezidenta Si Ťin-pchinga za to, že Čína kupuje málo amerických zemědělských produktů. Svému protějšku také vyčetl, že se mu nedaří zastavit prodej fentanylu. Syntetický opioid, který je řádově silnější než heroin, je totiž jedním ze stimulů americké opiátové krize.

Roztočená spirála obchodní války mezi mocnostmi má dopad mimo jiné i na finanční trhy po celém světě. Po oznámení nových cel index Dow Jones reagoval poklesem o 300 bodů. Podobná reakce přišla i z japonského Nikkei, z Hongkongu, Šanghaje a také z komoditních trhů.

Podle Bílého domu se nová jednání uskuteční v září letošního roku. Sám Trump uvedl, že je podle něj budoucnost mezi oběma zeměmi světlá.