Americký prezident Donald Trump ještě na jaře zlehčoval postupující pandemii koronaviru a odmítal doporučení zdravotnických organizací. Ameriku to přivedlo k současným bezprecedentním číslům: vede světové tabulky nakažených i mrtvých.

Nově se podle prohlášení na svém Twitteru nemocí nakazil i sám prezident. Spolu se svou manželkou Melanií byli pozitivně testováni na covid-19 a zpráva se samozřejmě okamžitě odrazila na Wall Street, kde se futures propadly o více než procento.

Zdroj Markets Insider

Přestože Trumpův lékař Sean Conley záhy potvrdil, že prezidentskému páru se daří dobře a nemá žádné vážnější komplikace, s přihlédnutím k prezidentově obezitě i pokročilému věku zpráva pocuchala nervy celému akciovému trhu.

Index S&P 500 se propadl o 1,4 % a podobně na tom byly také Dow Jones a NASDAQ. Situace se promítla také na naší straně oceánu: londýnský index FTSE 100 se propadl o procento, stejně tak panevropský STOXX600.

Klesla i cena ropy, konkrétně o celá 3 %. Posílil naopak dolar, který oproti koši ostatních měn vzrostl o 0,2 %.

Zdroj Google

Trumpova nákaza vnesla další porci nejistoty do už tak těžko předvídatelných prezidentských voleb. Vliv bude mít i to, zda Senát zamítne návrh dolní komory Kongresu na další finanční injekci v hodnotě 2,2 bilionu dolarů.

Nákaza pro Trumpa přichází měsíc před začátkem prezidentských voleb, ve kterých se republikánský kandidát bude snažit mandát obhájit proti Joeu Bidenovi. Oba kandidáti ve středu absolvovali první prezidentskou debatu, kterou ale Trumpovy neurvalé výpady uvrhly spíše do soutěže v překřikování.

Další debata je – patrně s upravenými pravidly – plánována na 15. října.