Prokurátoři aktualizovali obžalobu proti exprezidentovi a jeho spolupracovníkům za uchovávání dokumentů Bílého domu v jeho honosném sídle Mar-A-Lago. Bývalý prezident Donald Trump byl proto obviněn ze tří dalších federálních trestných činů.

Podle právních expertů nová obvinění posílí případ proti Trumpovi a ministerstvo spravedlnosti trvá na tom, že by neměla oddálit jeho soudní proces v květnu příštího roku.

Ministerstvo spravedlnosti poprvé obvinilo Trumpa a Nautu v kauze dokumentů v červnu, kdy ho nařklo celkem ze sedmatřiceti trestných činů v návaznosti na rok trvající vyšetřování případu, v jehož rámci si Trump přivezl dokumenty Bílého domu do Mar-A-Lago a údajně bránil vyšetřování ministerstva spravedlnosti, když byl soudem vyzván, aby předal všechny zbývající tajné dokumenty, které měl v držení.

Zvláštní právní zástupce Jack Smith, který vyšetřování vede, a jeho tým ve čtvrtek podali doplňující obžalobu, ve které je jako spoluobviněný přidán manažer nemovitostí v Mar-A-Lago Carlos de Oliveira a Trump je obviněn ze tří dalších trestných činů.

Konkrétně je v jednom bodě obžaloby obviněn z úmyslného zadržování informací o národní obraně (z jednatřiceti porušení tohoto zákona už byl obviněn dříve) a ve dvou dalších bodech ze zatajování nebo ničení dokumentů.

Nová obvinění vycházejí z nařčení, že Trump tlačil na De Olivieru a spoluobviněného Waltera Nautu, aby zničili bezpečnostní záznamy z Mar-A-Lago ve snaze utajit skutečnost, že si Trump navzdory soudnímu příkazu k jejich odevzdání ponechal dokumenty Bílého domu a také dokument o národní obraně, který Trump ukázal svým spolupracovníkům a o němž podle zvukové nahrávky přiznal, že stále podléhá utajení.

Trump bude na základě nových obvinění znovu předvolán k soudu, stejně jako Nauta, kterému byla rovněž přidána nová obvinění, ale Smithova kancelář ve čtvrtečním soudním podání uvedla, že je v pořádku, pokud se Trump a Nauta vzdají účasti při slyšení ve věci obžaloby, takže je nepravděpodobné, že by se Trump k soudu skutečně dostavil.

Trump nová obvinění proti své osobě označil za „směšná“ a za „zasahování do voleb na nejvyšší úrovni“ a očekává se, že svoji vinu u soudu odmítne.

Obvinění uvedená v nové doplňující obžalobě jsou součástí širšího obrazu nastíněného v obžalobě, která tvrdí, že se Trump záměrně snažil vzdorovat předvolání ministerstva spravedlnosti.

A to včetně toho, že údajně řekl svému právníkovi, aby FBI lživě tvrdil, že Trump už žádné další dokumenty nemá, nařídil Nautovi, aby dokumenty přemístil ze skladu, a přiměl své právníky, aby lživě podepsali právní dokument potvrzující, že v Mar-A-Lago nezůstaly žádné další utajované materiály, ačkoli mnohé z nich tam ve skutečnosti stále byly.

V aktualizovaném obvinění se uvádí, že Nauta, De Oliveira a nejmenovaný zaměstnanec Mar-A-Lago se spikli, aby smazali bezpečnostní záznamy, které měly ukazovat, že krabice s dokumenty byly na Trumpův pokyn přemístěny, přičemž De Oliveira údajně nejmenovanému zaměstnanci řekl, že „‚šéf‘ chce, aby byl server smazán“.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že doplňující obvinění „by nemělo narušit“ stávající datum soudního řízení v případu, tedy 20. května 2024, a státní zástupci prý podnikají kroky, aby zajistili, že se tak nestane. Experti nicméně poukazují na to, že Trumpův právní tým by se mohl pokusit využít nová obvinění jako záminku k prosazení odkladu, protože se tak či tak již snaží odložit soudní řízení až na dobu po volbách v roce 2024.

Nová obvinění každopádně zvyšují možnou délku trestu odnětí svobody, který by Trumpovi mohl hrozit. Zákon o uchovávání dokumentů stanoví trest pokuty nebo odnětí svobody až na deset let, pokud bude odsouzen, a zákon o ničení informací stanoví trest pokuty nebo až dvacet let vězení.

Právní experti naznačují, že pokud bude Trump odsouzen, nová obvinění by mohla ministerstvu spravedlnosti pomoci.

Zatímco Trump již dříve tvrdil, že na uchovávání dokumentů Bílého domu měl právo, právní zpravodajka NBC News Laura Jarrett poukazuje na fakt, že obvinění o tom, že Trump nařídil svým spolupracovníkům, aby vymazali bezpečnostní záznamy, pomáhá rozvinout argumentaci žalobců, že Trump si byl vědom toho, že to, co dělá, je nezákonné, a že se záměrně snažil ministerstvu spravedlnosti bránit ve vyšetřování.

„Neexistuje žádný důvod, proč byste měli mazat bezpečnostní záznamy, pokud si nejste vědom toho, že jste udělali něco špatného,“ řekla Jarrett v televizi MSNBC.

Obvinění správce De Oliveiry také zvyšuje možnost, že by mohl „otočit“ a ve snaze vyhnout se nástupu do vězení pomoci prokurátorům, což by, jak poznamenala bývalá americká prokurátorka Joyce Vance, pravděpodobně znamenalo „poslední hřebíček do rakve v případu proti Trumpovi“.

„Myslím, že původní obvinění bylo zkonstruováno tak, aby vydrželo tisíc let, a nyní toto doplňující obvinění vydrží věčnost,“ řekl CNN advokát Ty Cobb, který dříve zastupoval Trumpa při vyšetřování FBI ohledně vazeb jeho kampaně na Rusko. „Ten případ je naprosto neprůstřelný, důkazy jsou zdrcující.“

Trump obvinění vznesená proti němu v kauze dokumentů široce popírá a jeho mluvčí ve čtvrtek uvedl, že nová doplňující obvinění nejsou „ničím jiným než pokračujícím zoufalým a hysterickým pokusem Bidenovy zločinecké rodiny a jejich ministerstva spravedlnosti obtěžovat prezidenta Trumpa a lidi kolem něj“.

V pátečním rozhovoru s konzervativním rozhlasovým moderátorem Johnem Fredericksem Trump uvedl, že nahrávky bezpečnostních složek předal, přestože měl dojem, že tak činit nemusí: „Předali jsme jim je… Ani pořádně nevím, co [prokurátoři] říkají.“

Další žaloby na cestě

Očekává se také, že Trump bude v nejbližší době obviněn v rámci samostatného vyšetřování ministerstva spravedlnosti, které rovněž vede Smith a které se týká Trumpových snah o zvrácení výsledků voleb v roce 2020.

Trumpovi právníci se ve čtvrtek sešli se Smithovým týmem, ale údajně jim nebyly poskytnuty žádné informace o tom, kdy by mohl být Trump obviněn, ačkoli se očekává, že to bude brzy. Brzy může být obviněn také v Georgii v rámci probíhajícího vyšetřování okresního prokurátora Fulton County, které se týká jeho pokusů a pokusů jeho spojenců zvrátit volby v tomto státě.