Zvolený americký prezident Donald Trump vyzval Nejvyšší soud Spojených států k pozastavení zákona, který by vedl k zákazu sociální sítě zaměřené na tvorbu krátkých videí TikTok v USA, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do 19. ledna neprodala.
Kongres zákon přijal v dubnu.
Vláda a zákonodárci argumentují tím, že TikTok působící pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům.
Trump uvedl, že soud by mu měl poskytnout čas, aby po svém nástupu do funkce nalezl „politické řešení“ sporu. Úřadu prezidenta se ujme 20. ledna.
Nicméně americké úřady veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah.
Samotné vedení sítě taková podezření odmítá a tvrdí, že americké ministerstvo spravedlnosti nesprávně vyhodnotilo vazby aplikace na Čínu.
TikTok se tento měsíc obrátil na americký Nejvyšší soud, aby zákon dočasně zablokoval. Učinil tak poté, co jeho stížnost odmítl soud nižší instance.
Ten dospěl k závěru, že zákon není v rozporu se svobodou slova zakotvenou v ústavě, neboť stát jej zavádí „čistě ve snaze chránit tuto svobodu před cizí soupeřící zemí a ve snaze omezit schopnost tohoto soupeře shromažďovat data o lidech ve Spojených státech“.
Trump se během svého prvního funkčního období v roce 2020 neúspěšně pokusil TikTok zakázat. Nyní svůj postoj změnil a v prezidentské kampani slíbil, že se pokusí síť TikTok zachránit.
V uplynulém roce každopádně problematiku TikToku neřešili jen představitelé Spojených států, ale i jiných zemí.
Například v Nepálu byla aplikace dočasně zakázána kvůli kyberzločinům. Zákaz byl později po úpravách aplikace zrušen. Regulační úřad v Rumunsku také vyzval k pozastavení TikToku kvůli obavám z ovlivňování prezidentských voleb.
Navíc v prosinci 2024 oznámila albánská vláda roční zákaz TikToku po smrti čtrnáctiletého chlapce, která byla spojena s konfliktem na sociálních sítích. Spojení s tragédií TikTok popřel a požádal o objasnění od vlády.
Premiér Edi Rama uvedl, že zákaz je reakcí na negativní vliv platformy na mládež, nikoli uspěchaným rozhodnutím kvůli jednomu incidentu. TikTok má mezi mladými údajně šířit motivaci provádět násilí na druhých.