Íránská vláda nemá v úmyslu zasahovat do prezidentských voleb ve Spojených státech a nepovažuje za věrohodné obvinění, že byla zapojená do hackerského útoku na kampaň exprezidenta Donalda Trumpa. V noci na 11. srpna to uvedla delegace Teheránu při OSN poté, co Trumpův štáb naznačil, že se k jeho interním informacím dostali íránští hackeři.
O aktivitách Íránu spojených s listopadovými americkými volbami krátce předtím informovala společnost Microsoft, která ve čtvrteční zprávě popsala, jak Teherán připravuje „vlivové kampaně“ a spouští operace s cílem „získat tajné informace o politických kampaních“.
Microsoft nejmenoval žádnou konkrétní oběť těchto operací, ovšem uvedl, že skupina napojená na íránskou armádu se pokusila získat přístup k e-mailovému účtu „vysoce postaveného činitele prezidentské kampaně“.
V sobotu 10. srpna pak zpravodajský web Politico uvedl, že v červenci začal dostávat e-maily od anonymního zdroje, který nabízel autentické dokumenty z nitra Trumpovy kampaně.
Totožnost zdroje nebyla jasná a Microsoft ani po této zprávě nepotvrdil napadení Trumpova štábu. Osoba obeznámená s prací softwarové společnosti ale sdělila listu The Washington Post, že čtvrteční zpráva odkazovala na exprezidenta a opětovného kandidáta Republikánské strany.
Trumpův mluvčí Steven Cheung v sobotním vyjádření připsal únik interních dokumentů „zdrojům, které jsou nepřátelské vůči Spojeným státům“, přičemž odkazoval média na zprávu Microsoftu.
Mezi materiály, které obdržel web Politico, byl mimo jiné souhrn informací, které podle všeho exprezidentův tým shromáždil o republikánském senátorovi J. D. Vanceovi, než se stal Trumpovým kandidátem na viceprezidenta.
Sám Trump pak v noci na dnešek přišel s tvrzením, že jej Microsoft informoval o tom, že „jedna z mnoha našich webových stránek byla hacknutá íránskou vládou“. „Podařilo se jim dostat se jenom k veřejně dostupným informacím,“ dodal exprezident na své sociální síti Truth Social.
„Nepřipisujeme takovým zprávám jakoukoli věrohodnost,“ reagovala íránská mise při OSN. „Íránská vláda nemá a nechová žádný záměr nebo motivaci zasahovat do prezidentských voleb ve Spojených státech,“ pokračuje prohlášení.
Jak ale uvádí agentura AP, Teherán je dlouhodobě podezírán z používání hackerských útoků a dezinformačních kampaní vůči svým oponentům. Během Trumpova prezidentství v letech 2017 až 2021 měly USA s Íránem velmi napjaté vztahy. Washington v této době odstoupil od íránské jaderné dohody a v roce 2020 také Američané zabili velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního.
Americká média připomínají, že USA už mají zkušenost s prezidentskou kampaní, kterou poznamenal hackerský útok. V roce 2016 server WikiLeaks zveřejnil tisíce e-mailů ze schránky šéfa kampaně tehdejší kandidátky demokratické strany Hillary Clintonové, které podle vyšetřovatelů ukradli hackeři napojení na Moskvu.
Trump, který později Clintonovou porazil, tehdy šíření interní komunikace vítal. Nyní jeho mluvčí Cheung uvedl, že by takový postup znamenal „plnit rozkazy nepřátel Ameriky“.