skip to main content

Tryskáčem „za hubičku“. Česká aplikace nabízí prázdné lety za zlomek ceny

Čtvrtina až třetina letů soukromých tryskáčů je neobsazená. Letadla totiž často létají prázdná z domovské základny nebo třeba mezi letištěm, kde jedny cestující vyloží, a jiným letištěm, kde další cestující naloží. Richard Santus se to rozhodl změnit se svou aplikací JetYou. Ta nabízí prázdné lety po celém světě za zlomek ceny.

„Pokud si koupíte jednosměrný let, tak většinou platíte i za cestu zpět, kterou letadlo absolvuje už bez vás. Některé společnosti sice nabízejí tyto lety, takzvané ‚empty legs‘, ale většinou pouze omezenému množství lidí – svým klientům nebo brokerům. A přístup k nim je placený,“ popisuje Santus.

I poté však stále zůstává obrovské množství letů neobsazených. A právě na ty míří aplikace JetYou. Ta podle českého pilota a podnikatele ve světě nemá obdobu. „Převratná je v tom, že se k prázdným letům dostane bezplatně úplně každý, často i lidé, které by jinak vůbec nenapadlo letět soukromým letadlem,“ říká Santus.

Lety si podle něj přes JetYou pořizují jinak zámožní lidé, kteří prostě chtějí ušetřit, nebo kdokoli jiný jen tak na výlet či třeba na rozlučku se svobodou nebo jako narozeninový dárek. Ceny za pronájem letadla prostřednictvím této aplikace se pohybují v řádech nižších stovek eur u kratších letů po Evropě až po vyšší tisíce eur u těch nejdelších letů, třeba na Maledivy.

„Celá rodina tak může letět za 2500 eur z Prahy do Řecka a parta osmi kamarádů z Londýna na Madeiru za 6500 eur. Ve srovnání s běžnými cenami soukromých letů je to obrovská úspora. Na konvenčním trhu za cestu tryskáčem zaplatíte vždy násobky,“ srovnává zakladatel JetYou.

Zakladatel aplikace JetYou a majitel firmy Aeropartner Richard Santus | Foto: Libor Fojtík
Reklama

Letecké společnosti na tom ale rozhodně netratí, protože prázdné lety už mají zaplacené. A tím, že je nabídnou dál, si mohou přivydělat ještě něco navíc. V tuto chvíli mohou uživatelé vybírat z neustále aktualizované nabídky zhruba padesáti až sto letů od pěti provozovatelů soukromých letadel. Ale cílem je nabízet tisíce letů od několika desítek společností.

Zkušební provoz aplikace začal loni v březnu. Letos v únoru se dostala do rukou široké veřejnosti a plný provoz by se měl rozjet v červnu. V současnosti má několik tisíc uživatelů zhruba ve dvanácti zemích.

Těm zprostředkovává kontakt s provozovateli tryskových letadel, u kterých si díky propojení přes aplikaci vybraný let objednají. Platí přitom, kdo dřív klikne, ten letí. „Už se nám stalo i to, že se lidé díky JetYou svezli tryskáčem tam i zpátky,“ říká Santus.

V tuto chvíli je aplikace k dispozici pro operační systém iOS, ale časem by měla vzniknout verze také pro Android. „Začínáme v Evropě, ale zásadní trh jsou pro nás Spojené státy. Jakmile se nám podaří prorazit tam, tak očekávám exponenciální šíření mezi provozovateli jetů i uživateli,“ věří podnikatel. A uzavírá s tím, že jeho cíl není nic menšího než proměnit JetYou v globální aplikaci.