Plánujete letošní dovolenou (není to oxymoron?) v Turecku? Pak vás zřejmě vyjde levněji, než jste si původně mysleli.

Turecko se do nového týdne probralo chudší poté, co tamní prezident Recep Tayyip Erdoğan nečekaně odvolal guvernéra turecké centrální banky Naciho Ağbala.

„Banka ve čtvrtek nečekaně rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o dva procentní body na devatenáct procent kvůli zrychlující inflaci, jež v únoru přesáhla 15 procent. Erdoğan zvyšování úrokových sazeb dlouhodobě odmítá,“ vysvětluje guvernérovo odvolání analytik České spořitelny Jan Šafránek.

Na nečekanou obměnu Naciho Ağbala za nového guvernéra Şahapa Kavcıoğlua okamžitě reagovali investoři na finančních trzích.

Už v pondělí ráno došlo k desetiprocentnímu propadu indexu na hlavní turecké burze, čímž automatické mechanismy dočasně pozastavily obchodování s akciemi.

Výnosy u desetiletých státních dluhopisů v krátké době vystřelily ze 13 na 17 procent, což Turecku zvýší náklady na obsluhu státního dluhu.

Vývoj výnosů u desetiletých státních dluhopisů Turecka

Do toho zažila turecká lira nejprudší propad od srpna 2018, když jen přes noc oslabila o patnáct procent a olizovala tak svá historická minima. Ztráty ovšem ráno mírně smazala a v době pondělního oběda byla slabší „jen“ o deset procent.

Moc tak nezabralo ani nedělní vyjádření nového guvernéra Kavcıoğlua, který se snažil zmírnit výprodeje tureckých aktiv, když šéfům největších tureckých bank dle agentury Reuters v telefonickém hovoru oznámil, že na stole není okamžitá změna monetární politiky.

K té může dojít až 15. dubna, kdy má banka v plánu další monetární zasedání, na kterém se bude opět rozhodovat o základních úrokových sazbách.

Vývoj kurzu turecké liry na páru s americkým dolarem za poslední měsíc | Zdroj Inveting.com

Oslabení měny není dobrou zprávou pro turecké občany, kterým se tak znehodnocují úspory držené ve vlastní měně a do toho před nimi visí hrozba inflace, jež hodnotu peněz ještě více snižuje, a kterou Erdoğan nechce brzdit vysokými úrokovými sazbami.

Právě proto už potřetí v posledních dvou letech odvolal guvernéra centrální banky. Špatná zpráva pro Turky je ale pozitivní zprávou pro zahraniční turisty, kteří do země přijedou na dovolenou.

Vydání Forbesu Nesmrtelní

Ještě na konci minulého týdne byste na mezibankovním trhu dostali za deset korun tři liry a třicet kurusů (něco jako český halíř), v pondělním dopoledni už by to byly tři liry a kurusů sedmdesát.

Tedy na každé směněné tisícovce získáváte oproti minulému týdnu bonus čtyřicet lir, což je dle aktuálního kurzu zhruba sto padesát korun – a je otázkou, jestli investoři na forexovém trhu neposunou tureckou měnu ještě níže.

Na druhou stranu se prodraží dovoz zahraničního zboží a dá se očekávat růst cenové hladiny v tamních obchodech, která může zmiňované zisky lehce osekat.

Na začátku týdne se mezi ekonomy a analytiky objevily obavy, zdali Turecko kvůli vysokým turbulencím na trzích nepřistoupí k fixaci kurzu na některou z pevných světových měn. Tyto obavy ale zavrhl turecký ministr financí Lütfi Elvan, když v dopoledním prohlášení uvedl, že kurz zůstane volně plovoucí.

„Vláda bude i nadále upřednostňovat cenovou stabilitu a fiskální politika podpoří měnovou autoritu v jejím úsilí udržet na uzdě inflaci,“ dodal ministr ve vyjádření, citovaném agenturou Bloomberg.