Je krásný slunečný den a Chandrakant Patel ve svém domě trsá na šedesátkovou píseň „You Should be Dancing“ od Bee Gees. Hlavní inženýr Hewlett-Packard totiž na následujících 12 hodin najal DJ Ryana Besta, aby pro zaměstnance technologického giganta z celého světa uspořádal virtuální diskotéku.

Nehledě na to, že je čtvrtek odpoledne, odehrává se prostřednictvím aplikace Zoom odvázaná sobotní párty, na kterou je zván každý – od nejužšího vedení až po posledního zaměstnance. Připojí se postupně na dva tisíce lidí a před kamerami tančí s domácími mazlíčky, plyšovými zvířaty, parukami a dalšími bláznivými rekvizitami. To vše před zraky svých šéfů i kolegů.

„Lidé si to neskutečně užili,“ říká hlavní personalistka HP Tracy Keogh. Firma podle ní neustále hledá způsoby, jak propojit své zaměstnance a pozvednout v krizi jejich náladu. „Je strašně těžké pomoci lidem dostat se skrze tuhle pandemii,“ dodává. Online party je ale jen jednou z mnoha věcí, která HP vynesla 17. místo v letošním Forbes žebříčku nejlepších zaměstnavatelů světa.

Aby takový žebříček Forbes vytvořil, spojil se s firmou Statista zabývající se průzkumem trhů a vyzpovídal na 160 tisíc zaměstnanců z 58 zemí.

Ptali jsme se lidí na to, jak moc by byli ochotní doporučit svého zaměstnavatele rodině a přátelům. Kromě toho dostali za úkol ohodnotit i to, jak se jejich firma vypořádává s pandemií, jak vnímají její image, přístup k ekologii, rozvoji talentů, rovnosti žen a mužů či k sociální odpovědnosti.

Nejlépe je lidem v IT

Výsledkem je seznam 750 velkých mezinárodních korporací ze 45 zemí seřazených podle pověsti, kterou si u svých zaměstnanců vydobyly. Průzkum probíhal od června do července 2020 a na finálním seznamu se umístilo 247 firem ze Spojených států, 224 z Evropy a 208 z Asie.

Vydání Forbesu Kill Vir

Na prvním místě se umístil jihokorejský Samsung, těsně následovaný americkými společnostmi Amazon a IBM. Kompletní seznam letošních nejlepších zaměstnavatelů podle hodnocení Forbesu si můžete prohlédnout tady.

Není zřejmě překvapením, že nejvíce jsou s podmínkami, jaké jim firmy během pandemie nastavily, spokojeni právě zaměstnanci softwarových a telekomunikačních společností. V nich totiž zpravidla není tak obtížné zařídit, aby lidé pracovali z domova. Zřejmě i proto jsou s přístupem firem ke koronaviru naopak nejméně spokojeni zaměstnanci v cestovním ruchu a u přepravních společností.

Průzkum také ukázal na značné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Pandemické podmínky zvládli dobře nastavit například i zaměstnavatelé v Kolumbii či Brazílii. Podstatně hůř se ale umístilo Japonsko, Singapur nebo Jižní Korea a v Evropě pak Itálie.

Amazon zaspal start, ale chyby napravil

Ani o společnostech, které se umístily na vrcholu žebříčku, však nelze říct, že pandemií prošly bez šrámu. Pomyslnou stříbrnou medaili sice získal Amazon, k druhé příčce se ale společnost musela probojovat velmi trnitou cestou.

Covidová krize totiž zasáhla Amazon naprosto nepřipravený. Nedostatečná informovanost a pravděpodobně i prvotní šok dohnaly společnost dokonce až před soud. Amazon zažalovali jeho zaměstnanci z newyorské pobočky JFK8.

První vlna pandemie na ně dopadla mimořádně silně, a to zejména nedostatkem péče od mateřské společnosti. Na pracovišti nebyly dostačující bezpečnostní podmínky a minimálně osm tamních zaměstnanců dokonce na covid-19 zemřelo.

Amazon nicméně od té doby do ochrany před koronavirem investoval nemalé prostředky. Zaměstnancům v přední linii v červnu vyplatil bonus v celkové výši 500 milionů dolarů. Bezmála 4 miliardy dolarů pak vynaložil na nákup 100 milionů roušek, měření teploty zaměstnanců a dalších ochranných opatření.

Firma také začala své zaměstnance pravidelně testovat na covid-19. Do konce listopadu má v plánu každý den otestovat 50 tisíc lidí ve všech svých 650 pobočkách po celém světě. Druhé místo, na kterém se Amazon v našem žebříčku umístil, se tak zdá být vydřené a zasloužené.

Covid ukázal, že jde pracovat z domova

Také zmíněný HP nabízí kromě pořádání legendárních online diskoték celou řadu dalších benefitů. Každý zaměstnanec, který se kvůli pandemii dostane do finančních potíží, si například může požádat o mimořádný bonus 10 tisíc dolarů. Společnost ale nabízí i doučování a hlídání dětí, které nemohou chodit do školek a škol, či třeba nadstandardní služby firemních lékařů.

Poznali jsme, jak produktivní a efektivní lidé dokážou být z vlastních domovů.

A například v Německu se společnost Siemens rozhodla zavést už natrvalo práci na dálku. „Většina kolegů u jiných společností našemu oznámení nechtěla uvěřit, obzvlášť když přichází od průmyslového giganta, jako jsme my,“ říká Joche Wallisch, prezident personálního oddělení společnosti Siemens, která se v našem žebříčku umístila na deváté pozici.

Jestli podle něj ale pandemie něčemu posloužila, tak k tomu, že vymazala předsudky vůči práci prostřednictvím internetu a mobilních telefonů. „Všichni jsme teď poznali, jak produktivní a efektivní dokážou lidé být z vlastních domovů,“ dodává Wallisch.

Osmnáctou příčku pak obsadila společnost Cisco, která jde ve snaze o usnadnění pandemie pro své zaměstnance trochu jiným směrem. Zaměřila se totiž na jejich duševní pohodu. Bezmála 76 tisícům zaměstnanců proto dala 22. května a později ještě jednou 28. srpna celý den volno, aby načerpali nové síly.

V Indii, kde se nákaza covid-19 velmi rychle šířila v oblastech bez kvalitního zdravotnictví, navíc společnost zřídila nonstop asistenční linku pro svých 10 tisíc tamních zaměstnanců. Na druhém konci telefonního drátu pro ně byli připraveni profesionální lékaři, kteří pracovníky diagnostikovali po telefonu a pomáhali jim v Indii získat obstojnou lékařskou péči.

„Tohle byl skutečně náročný rok plný výzev. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Spoustu jsme se toho naučili,“ shrnuje za všechny úspěšné zaměstnavatele Katelyn Johnson, manažerka oddělení distribuce benefitů společnosti Cisco.