Jeden z nejbohatších Čechů a celkově 883. nejbohatší člověk na světě Pavel Tykač nově vstupuje do solární energetiky. 

Miliardář, jehož hlavním oborem je těžba uhlí a výroba elektřiny a který dnes díky renesanci uhelných elektráren zažívá tučné časy, prostřednictvím jeho energetické skupiny Sev.en Energy chystá na Mostecku pět projektů na výstavbu fotovoltaických elektráren (FVE) o celkovém výkonu 130 megawattů. 

To představuje zhruba šest procent kapacit stávajících solárních elektráren v Česku.

Vydání Forbesu Ramba

„Tyto nové zdroje pozitivně ovlivní energetickou soběstačnost celého regionu a pomohou České republice k ozelenění elektroenergetického mixu,“ uvádí manažer rozvojových a transformačních projektů Sev.en Energy Pavel Farkač s tím, že kapacita plánovaných elektráren pokryje ze dvou procent celkovou spotřebu Ústeckého kraje. 

Sev.en Energy, které je Pavel Tykač jediným majitelem a do níž patří dva uhelné lomy na severu Čech, elektrárny Chvaletice a Počerady stejně jako teplárny na Kladně a ve Zlíně, v současné době zpracovává podklady ke stavebnímu povolení pro všech pět projektů.

Fotovoltaické elektrárny vyrostou v okolí měst Most a Litvínov a první elektřinu do sítě by mohly začít vyrábět v roce 2025.

„Velikost 130 megawattů přitom odráží pouze první vlnu záměrů Sev.en Energy v oblasti FVE. V zásobníku máme další plochy s ještě větším energetickým potenciálem,“ dodává Farkač.

Vlastník Sev.en Energy Pavel Tykač ale letos zažívá tučný rok zejména díky uhlí, které je jeho zlatým vejcem. To se stalo faktickou záchranou pro evropskou energetiku, která dnes kvůli vypínání jaderných elektráren v Německu, problémům s francouzskými jadernými elektrárnami a drahým plynem vlivem geopolitického napětí trpí nedostatkem elektřiny.

Elektrárna Chvaletice | Foto Michael Tomeš

A zatímco v době covidu při poklesu poptávky musela Sev.en Energy dočasně vypínat některé elektrárny, letos jedou jejich kotle naplno.

I díky tomu se Pavel Tykač letos vůbec poprvé umístil v první tisícovce nejbohatších lidí světa, když se mu jeho jmění v podstatě zdvojnásobilo na 3,3 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba osmdesát miliard korun).