Restaurace, hospody i hotely během pandemie covidu-19 zažily úprk zaměstnanců a podle podnikatelů se jich od té doby vrátila jen malá část. Tenhle problém by teď mohli vyřešit uprchlíci z Ukrajiny, kterých během měsíce do země přišlo skoro 300 tisíc. Pomůže to?

Šance, jak zalátat zoufalou zaměstnaneckou díru, to pro gastrosegment je. Podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) platí, že situace s nedostatkem lidí ochotných pracovat je až na výjimky pořád stejná. Zaměstnanců je v restauracích a barech stále málo.

„Když si uvědomíte, že je u nás stále zhruba tříprocentní nezaměstnanost, což je vlastně plná zaměstnanost, prostě není lidi kde brát,“ potvrzuje HR ředitelka sítě hotelů Orea Petra Slabá.

Restauratéři a hoteliéři hlásí, že lidé chybí prakticky na všech pozicích. „U nás to jsou číšníci, servírky, pokojské, recepční a úplně specifická skupina jsou kuchaři. Ti ale v našem segmentu chybí všude,“ dodává Slabá. 

AHR ČR se proto čerstvě zapojila do tržiště práce, za kterým stojí agentura Czechinvest. „Začal fungovat web jobs4ua.cz, na kterém jsou nabídky zaměstnání jak v češtině, tak v ukrajinštině. Bereme to jako příležitost pro obě strany,“ uvažuje šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek

„Pro uprchlíky je to šance, jak si vydělat a přijít na jiné myšlenky. A pro nás šance, jak alespoň částečně pokrýt nedostatek zaměstnanců, byť nejspíš krátkodobě, protože asi málokdo se nebude chtít vrátit zpět domů na Ukrajinu,“ dodává.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Že uprchlíci o práci v gastrosegmentu zájem mají, je vidět už teď. Podnikatelé se ale shodují, že jsme teprve na začátku, a proto je předčasné jednoznačně tvrdit, že čerstvá pracovní síla jejich problém vyřeší.

„Všelék to nebude. Byť se nám na určitá místa lidé z Ukrajiny hlásí, pořád tu jsou pozice, typicky třeba zkušený kuchař, kterého bude problém sehnat i dál,“ říká David Petřík ze sítě zejména pražských restaurací Together.

V každém případě ale Petřík počítá s tím, že Ukrajinci ucházející se o práci v gastrosegmentu přinesou pozitivní trendy. Jedním z nich může být rychlejší návrat těch, kdo z hospod a hotelů odešli a o návratu zatím jen uvažují. Vzhledem k tomu, že se gastro pomalu odráží ode dna, je šance, že se i kvůli zájmu Ukrajinců budou obávat, že později už pro ně nebude místo.

V některých našich podnicích obsluha může mluvit hlavně anglicky.

Další přínos pak Petřík vidí i v ochotě zákazníků přijímat i jiný než český personál. „Vrchní pořád musí mluvit česky, ale umím si představit, že v některých našich podnicích obsluha může mluvit hlavně anglicky. Teď bude ideální doba takové zaměstnance zkoušet,“ říká Petřík, který v centru metropole provozuje například podniky Sia, Bruxx nebo Potrefená Husa.

„V minulosti jsme se tomu spíš vyhýbali, protože hosté nečesky mluvící personál nepřijímali kladně. Myslím, že si konečně začneme zvykat, že i nás mohou obsluhovat cizinci. A jsem za to rád. V USA, Anglii i dalších západních zemích je to běžné a nikdo se nepozastavuje nad tím, že ho obsluhuje třeba Čech, který nemá stoprocentní angličtinu,“ dodává Petřík.

Zájem o práci hlásí od lidí s ukrajinským pasem i už zmíněná Petra Slabá ze sítě hotelů Orea. „Hned při prvním náborovém dni jsme zaměstnali šest žen. Oslovila nás i ukrajinská studentka se základní znalostí češtiny a dobrou angličtinou a němčinou. Té jsme rovnou nabídli pozici na recepci jednoho z našich pražských hotelů,“ vyjmenovává Slabá s tím, že hotelový řetězec aktuálně napříč Českem nabízí zhruba třicítku pozic vhodných pro uprchlíky.

Že práce pro uprchlíka nemusí být jen ta poslední, kterou nikdo nechce, vyvrací Filip Sajler z Perfect Canteen. Ten počítá s tím, že schopné žadatele o práci z Ukrajiny může postavit i na místa baristů, číšníků, pokladních nebo zástupců provozních. Podle něj jde o pozice, kde si vystačí s angličtinou a jenom se základy češtiny nebo s velkou motivací se česky naučit.

„Všem zájemcům o práci říkáme, že hlavní je, aby měli chuť pracovat, a my je ten zbytek doučíme. Platí to stejně pro Čechy i Ukrajince,“ vysvětluje Sajler, který je mezi oslovenými podnikateli spíš výjimkou v tom, že nouzi o lidi podle svých slov nemá.

„Vždycky jsme byli vnímaní jako dobrý zaměstnavatel, takže ti, kdo si během pandemie odskočili pracovat někam jinam, se nám většinou zase vrátili,“ dodává Sajler, který ale i tak několik lidí z Ukrajiny zaměstnal. „Když se na nás někdo obrátil s žádostí o práci, snažili jsme se mu v téhle složité situaci vyjít vstříc i za cenu, že se trošku nadzaměstnáme,“ říká.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

Přesto, že tragédie na Ukrajině českým majitelům hospod, restaurací a hotelů paradoxně nejspíš pomůže, radost z ní samozřejmě nikdo nemá. Navíc je tu velká nejistota ohledně toho, jak dlouho budou volné ruce lidí z Ukrajiny k dispozici.

Jak podotýká Václav Stárek z AHR ČR, může se stát, že se sice během měsíce řada volných pracovních míst zaplní, ale pokud válka za dva měsíce skončí, hrozí, že v létě bude poptávka po lidech stejná, jako byla. Uprchlíci totiž budou na cestě domů.

„Kdybych si ale měla vybrat, jestli mít v létě v našich hotelích ukrajinské zaměstnance, nebo je nemít a vědět, že na Ukrajině je mír, přeji si spíš variantu B,“ říká Slabá.