O tom, že máme podporovat lokální tvorbu, slyšíte neustále. Někdy ale modely neodpovídají požadavkům klientek, které jsou zvyklé na servis zahraničních luxusních značek. Ruku na srdce, sázka na tuzemského tvůrce, když potřebujete jistotu v podobě šatů na důležitou společenskou událost, může být risk. Někdy je to kvůli složité komunikaci nebo nedostatečně kvalitnímu zpracování.

Nová kolekce návrháře Martina Kohouta vás ale donutí svoje obavy zahodit a investovat do českých tvůrců. Dokonce překonat i skutečnost, že designér nemá vlastní studio ani butik a schůzku s ním si musíte sjednat přes Instagram. „Zanedlouho uvedu svoji capsule kolekci, ale tato, inspirovaná malířkou Fridou Kahlo, je výtvarná. Pracoval jsem se sametem se zlatou malbou kostry, vyšívaným taftem nebo červeným latexem,“ říká tvůrce.

Pokud jste u něj v dřívějších kolekcích mohli vysledovat líbivou, romantickou estetiku, co evokovala dánskou návrhářku Cecilii Bahnsen nebo její britskou kolegyni Simone Rocha, teď si můžete být jisti, že Kohoutův styl se tříbí a posouvá.

„Nejzásadnější pro mě bylo pracovat s modelovací pastou, z níž jsem vymodeloval ženské torzo, které jsem následně barvil zlatou barvou. Už v minulosti jsem pracoval s technikou zakonzervovaných květin, ale tentokrát jsem namáčel v silikonu živé rostliny, trny, rezavé hřebíky,“ reflektuje Martin Kohout.

Modely, které stojí od osmi do třiceti tisíc korun, nafotila oceňovaná fotografka Michaela Karásek Čejková a doprovodily je šperky Janji Prokić. Výběr těchto osobností a jejich tvorby není pro Kohouta samozřejmě náhodný: Karásek Čejková, stejně jako Prokić, sází na symbolismus, jejich estetika někdy připomíná prerafaelity s odkazy na duchovno a mystiku.