U vchodu do žďárské fabriky výrobce zámků Tokoz visí ukrajinská vlajka a rozhovor s jejím majitelem a generálním ředitelem Vladimírem Chládkem probíhá v ponuré atmosféře. Firma má na Ukrajině tři významné obchodní partnery. ‚‚Jeden by měl přijet i s manželkou do Česka, druhý nám řekl, že bere zbraň a jde bojovat. A třetí nám rovnou poslal svou fotku ve vojenském mundúru,“ říká Chládek.

Byznys na Ukrajině se zastavil, jedinou starostí tamních lidí je obrana vlasti. Dodávka zámků, která tam měla zamířit tento týden, už zůstala v Česku. ‚‚Paradox je, že už od loňského října jsme měli podanou žádost o pracovní povolení pro několik lidí z Ukrajiny. Úřady nedodržely lhůtu a část těch lidí nám schválili den předtím, než vypukla válka. Sice se okamžitě sbalili a vyrazili k nám, muže už ale na hranicích nepustili,“ popisuje majitel.

Strojírenský podnik je podle něj připravený ukrajinské uprchlíky ubytovat i zaměstnat, aby nebyli odkázaní na charitativní pomoc. Závod dokáže nabídnout desítky pozic a má pronajatých několik bytů. Někteří z ukrajinských mužů, kteří ve fabrice pracovali, odjeli bojovat. A jedna z pracovnic začala organizovat humanitární sbírku. ‚‚Jako firma jsme jí s tím pomohli, rozeslali jsme pár mailů a proměnili jednu kancelář ve sklad. Během 24 hodin byla doslova narvaná dary,“ líčí Chládek.

Tokoz má za sebou úspěšný rok, zřejmě nejlepší od krize v roce 2008. Jeho tržby se loni vyšplhaly na 664 milionů, což je o 85 milionů více než v roce 2020. Zisk před zdaněním dosáhne podle Chládka zhruba třicet milionů. Firma část z něj minulý týden vyplatila svým zaměstnancům formou mimořádné odměny. ‚‚Mám odezvu, že řada lidí ty peníze vzala a obratem je poslala na pomoc Ukrajině,“ uvádí ředitel.

Země je pro Tokoz jedním z nejvýznamnějších exportních teritorií. Firma známá především výrobou zámků zde pro ně v posledních letech vybudovala stabilní odbytiště a na rozdíl od jiných zemí je sem dodávala pravidelně. ‚‚Ekonomicky ten trh zas tak velký není, jsou to tržby kolem dvou set tisíc korun měsíčně, ale díky té pravidelnosti to pro nás bylo zajímavé,“ vypočítává Chládek.

V uplynulém roce to Tokoz navzdory rekordním výsledkům neměl lehké. Necelou pětinu jeho produkce tvoří díly pro automobilový průmysl, který se stále potýká s logistickou krizí a nedostatky součástek všeho druhu. Nyní hledí Chládek do budoucnosti s obavami i kvůli nedostatku kovů, které nejstarší žďárská firma se stoletou tradicí zpracovává.

‚‚Začala růst cena slitin, máme zprávy, že kovů bude nedostatek, část surovin se vozila z Ukrajiny a Ruska. Co se týče produkce oceli, tak už teď byl problém něco dostat z košického závodu U.S. Steel,“ popisuje. 

Obrovské pece, ve kterých Tokoz kovy taví, jedou na plyn. Stejně jako například lakovna, takže případné utažení kohoutků z Ruska by se na produkci firmy podepsalo. Další komplikace se rýsují na straně poptávky. ‚‚Vyrábíme také panty na dveře, které dodáváme například do Německa. Víme, že část z nich pak směřuje ze země do Ruska, a zatím nemáme informaci, jak to bude vypadat,“ říká Chládek. 

Negativní dopad války na Ukrajině by však pro Tokoz neměl představovat zásadní problém. Svou produkci diverzifikuje tak, aby problémy v jednotlivých segmentech dokázal vyvážit jinými. Už během pandemie se společnosti podařilo osekat některé ztrátové části byznysu a vyšla z ní silnější. Polovina produktů Tokozu v současnosti míří na trhy v zahraničí. 

Firma si veškeré výrobky a nástroje k jejich produkci dělá od základů sama. Zakázková výroba produktů s vysokou přidanou hodnotou tvoří drtivou část její produkce. Zajímavým byznysem je pro ně v současnosti i výroba podnoží ke stolům, které prodává švédský řetězec IKEA. Díly pro tyto stoly nyní tvoří desetinu produkce Tokozu. Kromě zámků, kování a automobilových dílů firma vyrábí i celou řadu dalších komponent pro různé typy průmyslu. 

Vlajkovou lodí Tokozu však zůstávají zabezpečovací systémy. Obchodní ředitel firmy Petr Neuvirth přirovnává produkci nejpropracovanějších zámků k výrobě hodinek. ‚‚V každém z nich je více než 70 součástek. Je to velice jemná výroba, kterou je potřeba dělat manuálně,“ říká.

Důležitou součástí výrobního procesu jsou zátěžové testy. Tokoz testuje zamykací systémy pro dveře ve strojích, které simulují až sto tisíc použití klíče k odemčení a zamčení. Jejich odolnost ve fabrice testuje také profesionální zámečník, který dokáže pomocí planžet překonat klasický zámek během několika sekund. 

‚‚Bezpečnost je otázkou času a hluku, který je potřeba k překonání zámku. Jednotlivé bezpečnostní kategorie zámků se určují podle toho, jak dlouho dokážou odolávat lupiči s vrtačkou nebo frézou,“ popisuje Chládkův syn Martin, který v Tokozu působí jako výrobní ředitel.

V oblasti vývoje zámků firma nedávno představila zajímavou novinku, od které si slibuje, že jí otevře dveře na nové exportní trhy. Chce na nich prorazit se zámkem, který kombinuje mechanické zabezpečení s elektronickým. Přístupy jednotlivých klíčů k těmto zámkům je možné řídit vzdáleně z počítače, což se může hodit například velkým logistickým firmám.

Na rozdíl od většiny elektronických zámků na trhu nepotřebuje novinka od Tokozu přívod elektrické energie, ta totiž pochází z baterie uložené v klíči. Zámkem je tak možné chránit i odlehlé zemědělské nebo strategické objekty. Chládek si od novinky slibuje výrazné zlepšení konkurenčního postavení na trhu.