skip to main content
Restart

Úskalí svobody. Čtyři tipy, jak překonat splín z toho, že karanténa skončila

2 minuty čtení

Dostat to, co si přejeme, někdy není největší štěstí. Momentálně můžeme pravdivost tohoto rčení vyzkoušet na vlastní kůži. Toto pondělí se konečně uvolnila vládní nařízení, na která jsme tak dlouho čekali. Můžeme sundat na veřejnosti roušku, jít do restaurace i na společenskou akci.

Často ale vzhledem k rozvolnění přísných opatření a postupnému návratu ke stylu života před pandemií psychologové po celém světě zaznamenávají nárůst nervozity a strachu u svých klientů.

Sice jsme si stěžovali na to, že nikam nemůžeme, ale buďme k sobě upřímní: na pohodlí na gauči se velmi snadno zvyká. Stejně jako na tepláky, mikiny a legíny. Na jídlo z rozvážky a maraton seriálů. Nemusíme si ani vymýšlet žádné výmluvy, proč nedorazit na schůzku nebo večírek. Prostě se nekoná.

Proto vzniklo tolik internetových humorných obrázků o tom, jak si introverti vychutnávají čas karantény plnými doušky. Jenže teď začíná jít opět do tuhého: pomalu chodí pozvánky na porady i oslavy.

Tady jsou čtyři tipy, jak překonat úzkost z toho, že svět se opět vrací do původních kolejí.

Nepřemáhejte společenský kontakt

Pokud jste si během karantény uvědomili, jak dobře vám dělá vzdát se načas sociálních aktivit, nemusíte se teď vrhat po každé příležitosti setkat se s přáteli nebo kolegy. Na druhou stranu, neslibujte to, co nemůžete splnit. Na rovinu mluvte o svých pocitech a přiznejte, že se do víru dění chcete zapojovat postupně.

Reklama

Vraťte se k činnostem, které vás těšily během karantény

Možná jste toužili po jídle a drinku ve svém oblíbeném podniku, který jste teď navštívili, bylo to skvělé, ale… přejete si opět se vrátit do režimu, který znamenal procházky v lese nebo pečení chleba. Není důvod, abyste kratochvíle z karantény obrazně hodili do kouta jen proto, že už můžete ven.

Přijměte, že jste prožili velkou zátěž

Během posledních dvou měsíců jsme zažili strach z neznámé nemoci i ekonomické krize. Tíživý pocit nejistoty, nedůvěry v politiky i v každého, kdo neměl jaksepatří nasazenou roušku. Nyní se snad blýská na lepší časy, ale je naprosto legitimní i osvobozující si přiznat, že uplynulé týdny byly vyčerpávající.

Co teď uděláte jinak?

Co všechno se po pandemii změní? To byla otázka, nad kterou celý svět diskutoval od samého vypuknutí epidemie. A zatímco módní návrháři odmítají tvořit tolik kolekcí jako předtím a zaměstanci gigantů, jako je Google nebo Facebook, zatím stále pracují z domova, zásadní změnu musíme udělat každý sám za sebe. Na co jste během karantény přišli, že chcete dělat jinak? Šanci vyzkoušet nové přístupy máme právě teď.

Reklama
Reklama