Respirátory, které jsou účinnější než ty s filtrem FFP3, evropské normy splňují dvaapůlkrát a člověka v nich poznáte. Tohle dobře znějící sci-fi je teď realitou, za kterou stojí malá firma ze severu Čech.  

Unikátní průhledné respirátory, které už na jaře začala společnost Petera Knoblocha vyvíjet, čeká rozjezd průmyslové výroby. Firma pro 3D tisk nedávno spustila crowdfundingovou kampaň na portálu Hithit.

„Do našich forem jsme investovali miliony korun, takže ambici prostřednictvím kampaně pokrýt naše reálné náklady jsme neměli. Cílem byl především průzkum, jak velká poptávka po respirátoru bude,“ popisuje Peter Knobloch a dodává, že o masku už projevila zájem i korporátní sféra.

Cílových 500 tisíc se tak díky crowdfundingu vybralo téměř okamžitě, a přestože do konce kampaně zbývá ještě 11 dnů, už lednové distribuci nestojí nic v cestě. Zájem o masku mají podle Knoblocha především lidé z komunikačních profesí či zdravotnictví, velkou výhodou je ale i rozpoznání obličeje na letištích nebo ve smartphonech.

Průhledné respirátory jsou dostupné ve více barevných variantách

Přestože původní prototypy byly vyrobeny 3D tiskem, od ledna se masky začnou vyrábět pomocí vstřikovacího lisu, kterým se běžně zpracovávají plasty. Oproti původním jednotkám kusů tak bude moct firma vyrobit více než tisíc respirátorů za den, navíc mnohem levněji.

Vydání Forbesu Zázrak

„Cena původních prototypů, které jsme vyrobili na 3D tiskárně, byla přibližně pět tisíc korun, což je suma, za kterou bychom to nikomu ani nechtěli nabízet,“ vysvětluje Peter Knobloch způsob, jakým se firmě podařilo snížit náklady tak, aby dnes masky byly k dostání za 1099 korun.

Průměrné měsíční náklady respirátoru, který se dá použít opakovaně a čistit například i v myčce, jsou tak 100 až 200 korun měsíčně, v závislosti na intenzitě použití.

I přes úspěšnou kampaň ale majitel Peter Knobloch říká, že jsou s firmou úplně na začátku. V dalších plánech je vývoj průhledného respirátoru s inovativní filtrací pomocí UV záření.