Milujete cestování a v zaměstnání jste shodou okolností dostali home office na neurčito? Pak neváhejte ani minutu, vezměte nohy na ramena a vyrazte na Bermudy, Barbados či Anguillu. Nejenže zde máte větší pravděpodobnost úspěšného vyhnutí se koronavirové nákaze, ale zároveň tu naleznete veškeré potřebné zázemí pro svoji práci a v neposlední řadě rovněž dokonale zrelaxujete. Zkrátka win-win situace za všech okolností.
Ruku nahoru, kdo sní o zaměstnání, které lze vykonávat na dálku z pohodlí plážového lehátka s výhledem na blankytně modré moře a s vychlazeným drinkem v ruce. Počítat netřeba, bude nás nejspíš vícero. Dobrou zprávou je, že vzhledem k aktuální epidemiologické situaci není taková představa skutečnosti až tolik vzdálená. Vlastně pro to stačí udělat jen velmi málo – zaplatit řádově několik stovek dolarů za vyřízení potřebných formalit, zabookovat letenku, sbalit si kufr a vydat se na cestu.
Míst, kde se vaše plány setkají s naprostým pochopením ze strany příslušných úřadů, je v současnosti celá řada. Jedním z nich jsou například Bermudské ostrovy, jež se nacházejí zhruba tisíc kilometrů východně od pobřeží Spojených států amerických ve vodách Atlantského oceánu. I když se rozkládají na pouhých 54 kilometrech čtverečních, věcí k vidění je tu více než dost. Křišťálově čisté moře, všudypřítomné palmy i překrásné růžové pláže – to vše jsou důvody, proč by se věhlasné souostroví mělo stát na několik měsíců vaším příštím domovem.
Abyste zde mohli po celý jeden rok pobývat a nadále vydělávat peníze, na něž jste zvyklí, musíte si nechat za 263 dolarů (zhruba šest tisíc korun) vystavit certifikát, v jehož rámci stvrdíte, že jste zaměstnancem některé z firem sídlících mimo území Bermud, studentem vysoké školy nebo že máte stálý a nepřetržitý příjem – úřady se tak chrání před tím, abyste svou přítomností na ostrovech brali práci místním.
Jakmile bude vaše žádost posvěcena, můžete se nastěhovat. Se sháněním ubytování a vhodných pracovních prostor vám zdejší autority rády pomohou a v případě zájmu vám rovněž poskytnou i soukromý elektromobil, v němž se můžete svůj nový dočasný domov kdykoli vydat prozkoumat.
Kromě vlastní maličkosti můžete s sebou na Bermudy vzít také zbytek rodiny a domácí mazlíčky. Dětem bude umožněno navštěvovat zdejší státní i soukromé školy, abyste tak vy sami měli možnost soustředit se na práci. Zkrátka a dobře, jedná se o nabídku, která se neodmítá.
Je libo místo Atlantského oceánu raději Karibik? Pak je ideální destinací pro vaše digitální nomádství ostrov Barbados, jenž doslova překypuje zdánlivě nekonečnými bílými plážemi, které jsou z jedné strany lemovány vysokými palmami a ze strany druhé úžasně průzračným mořem. Také zde se můžete na celých 12 měsíců usadit a vykonávat svoji běžnou pracovní činnost. Ostatně nebudete sami, jak totiž uvádí zpravodajský server CNBC, od 30. června, kdy toto království výše zmíněnou možnost představilo veřejnosti, se o roční vízum za dva tisíce dolarů (tři tisíce pro rodiny) přihlásilo více než 1350 lidí.
Ostrov je veřejně přístupnou wi-fi prošpikován skrz naskrz, takže pokud by vás nebavilo pracovat z pláže, můžete si sbalit vše potřebné a přemístit se do některé z přilehlých restaurací, kaváren či všudypřítomných parků. O vaše ratolesti se podobně jako na Bermudách postarají ve škole – ať už státní, či soukromé –, a problém dokonce nebude, ani pokud během oněch 12 měsíců z ostrova na určitou chvíli odjedete a poté se sem znovu vrátíte. Na Barbadosu vám totiž vyjdou vstříc téměř za každých okolností.
A ještě jednou Karibik. Pár set kilometrů na sever od Barbadosu leží Anguilla, další z mnoha ostrovů tvořících zámořské území Velké Británie s autonomní správou. Rozkládá se na 91 kilometrech čtverečních a trvale ji obývá zhruba 15 tisíc lidí.
Že se v jejím případě jedná o nefalšovaný kus tropického ráje, je zřejmé již na první pohled. Naleznete tu vše, co byste od takového místa čekali. Pláže s bílým pískem, překrásné modré laguny, v nichž je vody akorát tak po kolena, majestátní útesy, a dokonce i pestrý podmořský svět plný zajímavých a mnohdy i poněkud zvláštních tvorů.
Vyřízení tříměsíčního „nomádského“ víza vás vyjde na jeden tisíc amerických dolarů, přičemž chystáte-li se sem vzít i zbytek své rodiny, připlatíte si dalších 500. Místní úřady nejsou na rozdíl od úřadů výše uvedených států tolik zvídavé, a tak se bohatě spokojí jen s krátkým popisem toho, co hodláte na jejich ostrově vykonávat za práci. Víc je zajímat nebude.
Tedy snad až na váš původ – Anguilla od počátku pandemie zaznamenala jen tři pozitivní případy nemoci covid-19 a pečlivě si hlídá, koho na své území vpustí. Upřednostňuje osoby z „nízkorizikových“ států, z čehož je patrné, že Češi se sem aktuálně nejspíš nedostanou. Zoufat ale netřeba, neboť rozhodně není všem dnům konec.
Navíc se sluší podotknout, že Bermudské ostrovy, Barbados a Anguilla nejsou ani zdaleka jedinými zeměmi, jež lákají digitální nomády z celého světa, aby je poctili svou návštěvou a podpořili tak místní cestovní ruch. Podobnou možnost nabízejí například i Estonsko či Gruzie, přičemž velmi vážně o ní začali během posledních týdnů uvažovat rovněž v nedalekém a Čechy tolik oblíbeném Chorvatsku.