skip to main content
Byznys

Útěk do ráje. Maledivy nabídnou v aukci do pronájmu šestnáct neobydlených ostrovů

Maledivská vláda dá v aukci do pronájmu šestnáct z více než tisícovky svých většinou neobydlených ostrovů. Úspěšní dražitelé je získají na padesát let pod podmínkou, že na nich postaví hotel s alespoň stolůžkovou kapacitou.

Kabinet doufá, že se mu tak podaří povzbudit turistický ruch poškozený pandemií, řekl jeho představitel agentuře DPA.

Ostrov v Indickém oceánu na jihu Asie o rozloze 1,2 hektaru se nabízí za 210 tisíc dolarů (4,4 milionu Kč), o něco větší o 10,4 hektaru je k mání za 1,5 milionu dolarů (31,4 milionu Kč).

Reklama

Zájemci budou ve svých projektech nuceni brát ohled na tamní citlivé ekosystémy. Měli by využívat energii z obnovitelných zdrojů a zhruba polovina zdejší vegetace má zůstat nedotčená.

Přihlášky je možné podávat do 10. června. Z výhry se ale nutně nebude těšit ten, kdo za pronájem ostrova nabídne nejvíce. Vláda vytvořila bodový systém, kde je šedesát bodů za nejvyšší nabídku, dvacet bodů pokud projekt zaměstná alespoň ze sedmdesáti procent místní – z toho nejméně pět procent žen – a deset bodů může zájemce získat, pokud vloží peníze do vládního fondu turistiky.

Ministerstvo cestovního ruchu doufá, že tak v příštích třech letech vznikne 3700 dalších lůžek, která s sebou přinesou investice za 370 milionů dolarů.