skip to main content
Jak být lepší

Už tam budem? Jak se nezbláznit na prázdninové cestě s dětmi

Dovolenou po dovolené s ratolestmi potřebuje většina rodičů. Putování s nejmladšími členy rodiny vás staví do role stevarda, který obsluhuje toho nejnáročnějšího cestujícího během masivní turbulence.

Nejdůležitější rada na začátek zní: komunikujte se svým dítětem, i když se vám zdá, že je malé a ničemu nerozumí. Za prvé, existuje několik studií, které dokazují, že i kojenci chápou výrazně víc, než si dovedeme představit. Za druhé, trénujete dobrý zvyk o všem společně mluvit.

Takže vysvětlete, kam jedete a jak se tam dostanete, a zároveň můžete po cestě popisovat, co na místě svého určení zažijete. Tím vtáhnete ratolesti do celého procesu a zbavíte se nepříjemné tenze.

Reklama
Křupky, ovoce, nakrájená zelenina, sendviče… To všechno jsou vaši spojenci.

Ať se už vydáváte na cesty s batoletem či pubescenty, potřebujete dostatek pamlsků. Kývete hlavou, že jste už dávno přibalili? Pak zdvojnásobte počet, bude se určitě hodit.

Křupky, sušené i čerstvé ovoce, nakrájená zelenina, sendviče, ovocné tyčinky, to všechno jsou vaši spojenci. Díky nim se děti zabaví a vy si dokonce budete moct vyřídit několik e-mailů – vyzkoušeno za vás.

Druhou kategorií je zábava. Majitelé starších dětí mají výhodu, že jim mohou na cestu poskytnout smartphone i tablet. Provinile se cítit nemusíte, pokud se domluvíte, co budou ratolesti na přístrojích dělat.

Reklama

Stáhnout můžete například těchto pět chytrých her, díky kterým se budou vaše dcery a synové cvičit v logickém uvažování nebo tvořivosti. U menších dětí je ten, kdo neřídí, takzvaný animátor. Sedne si alespoň na chvíli dozadu a ukazuje hrací a obrazové knížky, zpívá zpívánky nebo pomáhá skládat speciální skládačky pro batolata.

Stačí půl hodiny vaší pozornosti a batole se uklidní a je schopno vydržet další časový úsek bez zábavy. Vyberte také předem hračky, které dítě dlouho nevidělo – budou určeny pouze na cesty.

Otázku „už tam budeme?“ odstřelíte mapou. Naučte dítě se v ní orientovat a udělejte z potomka svého spojence. Ptejte se ho, kde se na mapě nacházíte, zda se přibližujete a kolik ještě zbývá.

Během cestování autem využívejte zastávky na maximum. Hledejte taková odpočívadla, která mají dětská hřiště či další atrakce. Nejdůležitější je, abyste se tu nejen osvěžili, ale aby zde vaši nejmenší spálili alespoň nějakou energii.

Nejdůležitější je však vzdát se očekávání o perfektní dovolené a klidné cestě za ní. Cestování s dětmi je někdy náročné, vyžaduje plánování i hodně ústupků ze svých předsevzetí. Vzpomínáte, jak jste si slibovali, že coby rodič nikdy nedáte dítěti do ruky mobil a zmrzlinu místo večeře?

Během vašeho prázdninového putování ale píšete další kapitolu své rodinné kroniky a jednou budete s humorem vzpomínat právě na všechna dobrodružství, která se vám na cestách s dětmi přihodila.

Reklama
Reklama