Úsměv! Dnes je Mezinárodní den štěstí. Na 20. březnu se usneslo v roce 2013 OSN, aby lidem připomínalo, že pocit štěstí je v jejich životě důležitý. Na to my rádi slyšíme a nabízíme vám várku dobrých zpráv, abyste to s navozením štěstí neměli moc těžké.

Obdivuhodná! Ludmila Klaudová, nejstarší obyvatelka Veselí nad Moravou, loni při první vlně šila roušky. To jí bylo 100 let. A teď, ve 101, si došla na očkování, už má za sebou i druhou dávku. Obdivujeme a přejeme i nadále pevné zdraví!

Začalo jaro! Sobota je prvním jarním dnem – a to stačí ke štěstí samo o sobě, ne? Trudnou zimu, během níž jsme hlavně seděli doma a četli si o rekordních počtech nakažených, už máme za sebou, a tak nás už snad konečně čekají o něco lepší zítřky. Nebo minimálně teploty.

Pravítka z roušek. Spotřeba jednorázových ochranných pomůcek je během pandemie obrovská, ale někde už vymysleli, jak s nimi dále nakládat. Francouzské město Talence se rozhodlo sbírat použité roušky do sběrných boxů a vyrábět z nich školní pomůcky pro děti, pravítka nebo úhloměry.

Průlom v USA. Americký senát schválil jako ministryni vnitra Deb Haaland. Žena z kmene Laguna Pueblo z Nového Mexika se stala první členkou federální vlády, která pochází z řad původních obyvatel.

Oživlé tváře knížat. Naše současné vladaře vídáme každý den v televizi, ale jak asi vypadali ti z let dávno minulých? Díky technologickému pokroku a práci česko-brazilského týmu si to teď můžeme představit. Kombinací několika metod včetně analýzy DNA dokázali odborníci zrekonstruovat tváře knížat Spytihněva I. a Vratislava I., synů svaté Ludmily, kteří žili v 9. a 10. století.

Příští stanice… Děkuju! Nečekané hlášení překvapilo cestující, kteří ve středu 10. března cestovali vídeňským metrem. Rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen je chválil za dodržování opatření, nošení respirátorů a ohleduplnost. A dokonce živě!

Šatník pro samoživitele. Neúnavná podporovatelka samoživitelů, moderátorka Nora Fridrichová, iniciovala akci Šatník pro rodiny samoživitelů, do níž jí dárci přispěli více než čtyřmi tunami oblečení pro potřebné. Zaregistrovaní samoživitelé si z šatníku mohli vybírat v sobotu v Kasárnech Karlín.

Důchod pro slony. Dánská vláda se rozhodla koupit poslední čtyři slony, kteří byli ve službách cirkusů. Zaplatila přes 11 milionů dánských korun (necelých 39 milionů korun), aby jim dopřála zasloužený důchod.

Pozdrav od hvězdy. „Bonjour, je m’appelle Jean Reno,“ začíná video, v němž francouzský herec posílá slova podpory personálu a pacientům Nemocnice Na Homolce. Proč si vybral zrovna toto zařízení, to nevíme, ale jeho pozdrav se jako vlna dobra rozšířil i po dalších českých nemocnicích.

Noví psí majitelé. Koronavirus omezil naši možnost se setkávat, a tak lidé vyhledávají alespoň zvířecí společnost. Ve velkém si pořizují domácí mazlíčky, což vede k příjemnému efektu: psí útulky se vyprazdňují.