Již před dvěma lety si spolu s přáteli od české armády dráhu s divokou vodou na Štvanici vypůjčil pro účely exhibičního závodu. Nyní dalo po letech ministerstvo obrany najevo, že se tréningového prostoru kvůli malému využití hodlá zbavit a dráhu následně zlikvidovat.

Právě představa zániku takto vzácného místa motivovala zakladatele spolku Vlny Štvanice Martina Leskovjana projít vyjednáváním s ministerstvem obrany o předání nájmu a překážek a s Povodím Vltavy o nových podmínkách nájmu. 

Praha je celosvětově unikátní tím, že v ní stojí hned dvě umělé dráhy s divokou vodou. Ta horní – Štvanice – má nyní šanci na nový život. Po letech se vlny na Štvanici otevřou široké vodácké veřejnosti. 

Martin Leskovjan, který se v minulosti podílel na založení neziskové organizace Paralelní Polis, je také členem umělecké skupiny Ztohoven. Zároveň je sám aktivním vodákem a říká, že má vztah k zajímavým projektům. Speciálně těm, které vdechují nový život opuštěným místům.

„Čím déle se Štvanicí zabývám, tím více možností a potenciálu vidím. Silná pozitivní odezva a podpora projektu se koncentruje ze všech stran a utvrzuje mě, že projekt může přinést mnoho vodákům a surfařům, ale i městu a jeho obyvatelům,“ říká Martin Leskovjan.

Vizualizace projektu Vlna Štvanice

Na unikátním sportovišti na Vltavě v centru Prahy vznikne první říční surfingová vlna v Praze, a bude tak možné si tu zajezdit nejen na kajaku, ale i na surfu. Provozovatelem tratě se nově stává uskupení složené z vodáků různých disciplín nazvané Vlny Štvanice.

Konstrukce vlny bude odhadem stát 300 až 400 tisíc korun. Její vznik je však závislý na podpoře veřejnosti. V blízkých dnech bude na platformě HitHit zahájena kampaň na financování stavby, která by měla odstartovat přerod dnes zanedbané říční části v čisté a živoucí místo a navrátit mu dobrou pověst mezi Pražany.

Říční surfingová vlna vzniká na základě projektu Vojtěcha Bareše z ČVUT, který je už podepsán pod řadou podobných realizací v ČR i zahraničí. V plánu je i další rozvoj tratě pro vodní slalom a vybudování zázemí (půjčovna vodáckého vybavení, loděnice, kavárna), lepší zpřístupnění sportoviště a přestavba slalomové dráhy podle moderních trendů.

Kromě crowdfundingu bude projekt následně financován pomocí měsíčních či ročních členských příspěvků. Martin Leskovjan ale do budoucna počítá i se sponzory, které hodlá pro projekt získat.

O podporu pražského magistrátu by se pak spolek Vlny Štvanice měl ucházet po plánovaném přesunutí sportoviště ke karlínskému břehu, odkud bude k surfařské vlně lepší přístup. Podmínkou pro předání štvanické dráhy bylo fungovat jako neziskový projekt.

Podporu kampani a iniciativě vyjádřil Vojta Heger – reprezentant ČR ve vodním slalomu a letošní vicemistr Evropy do 23 let na singlkanoi. Koncem září by se pak na Štvanici měl natáčet podpůrný spot s českou snowboardistkou Evou Samkovou a zpěvačkou a herečkou Barborou Polákovu, které rovněž vyjádřily projektu svou podporu.

Cílem spolku je zpřístupnit trať na Štvanici všem vodákům, nejen profesionálním jezdcům. Dle spolku sportovní život venku na vzduchu přináší pozitivní náladu a je ideální volnočasovou aktivitou v rizikové pandemické době, kdy je sportování uvnitř omezováno.