Čeští provozovatelé vleků a zimních areálů dokončují poslední přípravy, aby mohli nejpozději o Vánocích zahájit letošní lyžařskou sezonu. Očekávání jsou optimistická, ceny ve většině případů loňské. Pokud dáte přednost rakouským sousedům, tak si připlatíte. 

Kolem a kolem lyžařská střediska letos počítají s dobrou sezonou. „Vede je k tomu neutuchající zájem o české hory, který se ukázal jak v loňské zimní sezoně, tak během letošního léta a také velké investice, které zlepší služby pro zákazníky,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR. 

Na ruku jdou provozovatelům horských areálů i výsledky aktuálního průzkumu veřejného mínění, který si asociace nechala vypracovat. Vyplývá z nich, že se na české hory v zimě chystá až 77 procent těch, kdo v zimě na hory jezdívají.

Navíc stoupá i počet těch, kdo chtějí na horách strávit víc než jen jeden den. Podíl prodloužených víkendů a týdenních pobytů vzrostl podle dat asociace na šedesát procent.

Na lyžaře a snowboardisty letos čekají mnohá vylepšení. Česká horská střediska před letošní sezonou investovala přes miliardu korun do nových sjezdových tratí, lanových drah i úsporných technologií, díky kterým provozovatelé dokážou lépe čelit možné proměnlivosti počasí a výkyvům v cenách energií.

„Jedná se například o účinnější technologie pro zasněžování, akumulační nádrže, úspornější rolby nebo systémy SNOWsat,“ zmiňuje Libor Knot. 

Asi nejlepší zprávou pro mnohé milovníky sportu ovšem je, že ceny skipasů zůstanou v této sezoně v zásadě stejné nebo velmi podobné těm loňským. „Dvě třetiny středisek si udržely loňské ceny, zbytek pohnul cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent od minus čtyř do plus dvou procent,“ potvrzuje Libor Knot. 

Ceny skipasů se ve většině středisek liší v závislosti na části zimní sezony. Skiareály zimní sezonu rozlišují na vedlejší (do Vánoc a od 9. března), hlavní (přibližně od 6. ledna do 2. února) a TOP (od Vánoc do Silvestra). Výrazně ušetřit čas i peníze lze nákupem skipasu s předstihem nebo online, ideálně obojím. Rozdíly dokážou být skutečně velké.

Špindlerův Mlýn

Například nejznámější krkonošské středisko, Špindlerův Mlýn, které patří stejně jako Skiareál Ještěd nebo slovenské lyžařské středisko Jasná do skupiny TMR (Tatry Mountain Resorts) slovenského miliardáře Igora Rattaje, zahájí sezonu 9. prosince.

Jednodenní skipas na 27 kilometrů tamních sjezdovek můžete koupit přímo ve středisku za 1690 korun. Při nákupu online se přitom lze dostat až na 850 korun. Šestidenní skipas na místě vyjde na 9130 korun, online na 4920 korun.

„Myslím, že by to letos mohla být dobrá zima. Investovali jsme do zkvalitnění lyžařského produktu, máme světové eventy v našich hotelech i atraktivní balíčky ubytování se skipasy a vstupy do vodních parků,“ komentuje nastávající sezonu Igor Rattaj.

Ve Špindlu podle něj na lyžaře čekají rozšířené staré trasy i dvě nové sjezdovky, které propojí areály Svatý Petr a Medvědín. „Ještěd zažívá restart zájmu o lyžování díky nové sjezdovce Nová Skalka. Na Slovensku budeme mít Světovou zimu v Jasné, takže doufáme, že středisko nespadne, až bude fandit Petře Vlhové v závodech Světového poháru na jejím domácím kopci,“ říká miliardář.

Dodává, že v cenách skipasů letos žádné zásadní změny nedělali. „Skipasy prodáváme za flexibilní ceny, stejně jako se prodávají letenky a startovací ceny jsme měnili jen kosmeticky nebo vůbec. Například v Tatrách začínáme při nákupu online na 24 eurech, což je stejná cena jako loni,“ doplňuje Rattaj. 

SkiResort Černá Hora – Pec

Za totožnou cenu jako loni si můžete zalyžovat i v dalším krkonošském středisku, ve SkiResortu Černá Hora – Pec, který vlastní firma Mega Plus podnikatele Richarda Kirniga. Jednodenní skipas pro dospělého vyjde při nákupu na pokladně na 1090 korun, zatímco online na 980 korun.

Oproti loňskému roku SkiResort Černá Hora – Pec zlevnil dětské skipasy. Za jednodenní skipas pro dospělého a dítě do šesti let utratíte jen tisíc korun. Pokud se ve středisku zdržíte a budete si chtít zalyžovat třeba šest dní, zaplatíte 6550 korun na místě nebo 4720 online. 

Skiareál Ještěd

Skiareál Ještěd z rodiny TMR nabízí přes deset kilometrů sjezdovek, na které se letos můžete vydat od 9. prosince. V nabídce má jednodenní až třídenní skipasy, přičemž jednodenní lze nejvýhodněji koupit online – za 410 korun. Na místě vychází na 950 korun, což je blízko k ceně, kterou byste dali online za třídenní skipas (1190 korun).

Skiareál Lipno

Ve Skiareálu Lipno, který spoluvlastní jihočeští podnikatelé Martin Krupauer a Miloš Kratochvíl, se letos bude startovat v první polovině prosince. Návštěvníky čekají až na výjimky stejné ceny jako loni. Jednodenní skipas na všechny lanovky v hlavní sezoně vyjde na 1150 korun. Za šestidenní lyžování tam necháte 4660 korun. 

„Tou největší peckou je, že pokud si dospělák nebo senior koupí skipas, může si přikoupit dětský za padesát procent ceny. Další novinkou je nejlevnější skipas široko daleko – na sjezdovku s výhledem na Lipno za 480 korun na den ve vedlejší sezoně. K tomu budeme mít dvou- a tříhodinové skipasy nebo skipas, kde si lze zvolit variantu, kolik dní ze šesti budete lyžovat,“ představuje novinky mluvčí areálu Jiří Gruntorád. 

Skiareál Klínovec

Ceny na loňských úrovních drží i největší Skiareál v Krušných horách Klínovec. Za jednodenní lyžování tam necháte 1090 korun. Za šestidenní skipas pak 4910 korun. Na jeden skipas přitom můžete lyžovat i v německém areálu Fichtelberg, na který vás každou hodinu zdarma převeze z Klínovce skibus. Díky propojení se sousedním skiareálem tak můžete využívat až 47 kilometrů sjezdovek. 

Skiareál Dolní Morava

Skiareál Dolní Morava letos láká na nově vzniklou sjezdovou trať, která je s délkou 3,7 kilometru nejdelší v Česku. Jednodenní skipas v hlavní sezoně na Dolní Moravě se dá koupit za 690 korun. Podmínkou je, že se zaregistrujete a nakoupíte online. Při nákupu bez registrace, ať už přes Ticket Point, nebo e-shop, vyjde lístek na 1140 korun. Pořízení šestidenního skipasu přes e-shop s registrací vás bude stát 5500, bez registrace 4910 korun. 

SKI Aréna Karlov

SKI Aréna Karlov v Jeseníkách zahájí sezonu 9. prosince. Zatímco v loňském roce se podařilo ceny skipasů udržet bez zdražení, letošní sezonu je to vzhledem k nákladům nevyhnutelné.

„Jednodenní skipas pro dospělého na e-shopu pořídíte za 760 korun. Pokud to rozpočítáme, cena jedné jízdy vychází do padesáti korun, což je stále ještě únosné i pro rodiny s dětmi, které si mohou vybírat z rodinných tarifů, které ekonomicky vycházejí samozřejmě lépe,“ uvádí Zdeněk Mitáš, provozovatel lyžařského areálu SKI Arény Karlov.

Lyžaři mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je vhodný hlavně pro rodiny s dětmi.

Redakce Forbes oslovila i provozovatele dalších horských středisek, ti ovšem ceny skipasů zveřejní až v následujících týdnech. 

V Rakousku hlouběji do kapsy

Pokud jsou pro vás však české sjezdovky příliš krátké a plánujete tuto zimu vyrazit za lyžováním do Rakouska, připlatíte si.

Některá lyžařská střediska v Rakousku letos očekávají až zdvojnásobení nákladů na energie, mnohým totiž vyprší na konci tohoto roku smlouvy na levné energie. Aby se střediska vyrovnala s rostoucími účty, přistoupila ke zdražování skipasů, zkracování otevírací doby nebo úplné uzavírání některých sjezdovek, uvádí web zpravodajské televizní stanice Euronews.

Mountopolis Ahorn a Penken

Například v tyrolských lyžařských areálech Mountopolis Ahorn a Penken letos vyjde jednodenní skipas na 72,5 eura (1773 korun). Za šestidenní skipas pro dospělého pak zaplatíte 349 eur (8,5 tisíce korun). Loni přitom podle serveru OneTheSnow vyšel na 287 eur. Areál nabízí 142 kilometrů sjezdovek a lyžařskou sezonu spouští už od 2. prosince.

Sölden

V Söldenu, kde na vás čeká 144 kilometrů sjezdovek, zaplatíte za jednodenní lyžování od 63 do 73 eur (1589–1785 korun) v závislosti na tom, zda platíte s předstihem online nebo na místě. Šestidenní Otztal Super Skipass má v Söldenu pohyblivou cenu v rozmezí od 348 eur (8,5 tisíce korun) do 404 eur (9,9 tisíce korun).

Kitzbühel

V Kitzbühelu, který nabízí 233 kilometrů sjezdových tratí, se ceny jednodenního skipasu pohybují v závislosti na sezoně od 60 do 72 eur. Šestidenní skipas se dá pořídit od 305 (7,5 tisíce korun) do 368 eur (devět tisíc korun).

Skicircus Saalbach Hinterglemm

V lyžařském areálu Skicircus Saalbach Hinterglemm, který nabízí 270 kilometrů sjezdovek, vychází jednodenní skipas v hlavní sezoně na 72 eur a šestidenní na 377 eur (9240 korun).