Dost smutné jubileum. Pořadatelství Mistrovství Evropy ve volejbale mužů si tuzemský svaz nadělil ke stému výročí svého vzniku. Přesto budou muset čeští fanoušci vyrazit za finálovými zápasy do zahraničí.
Můžou za to mimo jiné podmínky nastavené Evropskou volejbalovou konfederací, která se po vzoru jiných velkých sportovních akcí rozhodla svěřit pořádání kontinentálního šampionátu většímu počtu zemí.
Problém je v tom, že jí jednotlivé volejbalové svazy za pořadatelství odvádějí poměrně vysoké částky. Za to, že se v Polsku vedle skupiny a play-off uskuteční také semifinále a zápasy o medaili, si naši východní sousedé oproti nám připlatí ještě dalších 400 tisíc eur, zhruba deset milionů korun.
„I toto výrazné navýšení poplatku tak hrálo roli při rozhodování, o jakou úroveň pořadatelství se budeme ucházet,“ vysvětluje předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta. Podpora čtyřiceti milionů korun, o kterou v roce 2019 svaz žádal z veřejných zdrojů, přitom měla pokrýt celkové náklady na pořadatelství šampionátu zhruba ze sedmdesáti procent.
Kvůli pandemickým opatřením se však pořadatelé budou muset smířit s omezeným počtem diváků i zvýšenými náklady na hygienickou bezpečnost celé akce. Standardem tak budou koridory oddělující diváky, organizátory a hráče, kteří nemohou přijít navzájem do kontaktu.
„Je to samozřejmě výrazně dražší, protože to vyžaduje extra opatření a spoustu lidí navíc. Do ekonomiky celé akce se pak negativně promítá také to, že v příjmové části rozpočtu nedosáhneme na plánovaná čísla,“ doplňuje Pakosta s tím, že se Ostravar aréna pravděpodobně naplní pouze z části.
Cílem je dosáhnout alespoň padesáti procent kapacity, která se pohybuje okolo deseti tisíc diváků. Pro pořadatelství mistrovství Evropy je přitom v dnes již výhradně halovém sportu za standardních podmínek požadována kapacita alespoň pěti tisíc diváků, ale i další nezbytné rozměry, především co se týče výšky stropu.
Podobně jako další halové sporty jsou tak volejbalisté nuceni pro své šampionáty využívat hokejové arény. I proto byla škála možností, kde by se šampionát mohl uskutečnit, značně omezená. Vedle Ostravy, kde se kromě patnácti utkání základní skupiny odehrají čtyři osmifinálové a dva čtvrtfinálové zápasy fáze play-off, byla ve hře ještě pražská O2 arena.
„Při volbě pořadatelského města pro nás hrála zásadní roli ekonomická stránka a podpora města, kterou jsme na pražském magistrátu neměli. S Ostravou a Moravskoslezským krajem navazujeme na několikaletou úspěšnou spolupráci v oblasti plážového volejbalu,“ doplňuje předseda volejbalového svazu.
Pořadatelství mezinárodní akce se vedle Česka a Polska ujaly ještě Finsko a Estonsko, kde od středy probíhají jednotlivá utkání ve skupinách. Jedním z důvodů, proč se konfederace rozhodla pořadatelství přidělit většímu počtu zemí, je přitom podle Marka Pakosty širší zásah fanoušků na národní úrovni pořadatelských zemí.