skip to main content

V Dubaji vzniká největší obraz na světě. Viset bude na mrakodrapu a vydraží se na charitu

1 minuta čtení

V luxusním dubajském hotelu vzniká největší obraz ztvárněný na plátně. Malovat ho začal britský umělec Sacha Jafri, kterého v arabském resortu uvěznila přísná protipandemická opatření. Dílo bude měřit celých 1980 metrů čtverečních a po více než 20 týdnech práce je jeho dokončení naplánováno na příští měsíc.

Reklama

V prosinci malba zamíří do aukce, ale ještě před ní bude vystavena na jednom z dubajských mrakodrapů, který tvarem připomíná rám obrazu. Diváci si dílo prohlédnou i na nejvyšší budově světa Burdž Chalífa, na kterou se bude obraz promítat.

Malba rozlehlá jako 10 tenisových kurtů se vydraží po částech. Vyvolávací cena za všech 60 kusů je 30 milionů dolarů a získanou částku věnuje Jafri charitě. „Každý člověk, který si koupí panel, bude vlastnit nejen kus největšího obrazu, který kdy byl vytvořen, ale i kus historie. To, co uděláme se získanými penězi, je obrovské,“ přiblížil malíř svou motivaci věnovat vydražené prostředky na vzdělávání nejchudších dětí.

Reklama

Abstraktní umělec, jehož tvorba je inspirovaná magickým realismem, nazval obraz The Journey of Humanity ( „cesta lidstva“). K jeho tvorbě přizval děti z celého světa, jejichž kresby zaslané online vytiskne a do výsledného díla zakomponuje. „Chci, aby každé dítě vytvořilo umělecké dílo. Kresbu, skicu, koláž nebo malbu, která reprezentuje to, jak se teď cítí,“ vyzval umělec.

Nápad, který je součástí širší iniciativy, už oslovil mezinárodní organizace, jako je UNICEF nebo UNESCO, a podpořily ho celebrity z celého světa, například Eva Longoria nebo Rita Ora.

Reklama
Reklama