Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech na trhu Evropské unie. Očkovat se může začít v neděli 27. prosince, jak už dříve navrhovala předsedkyně komise Ursula von der Leyen. Stalo se tak poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky vakcínu doporučila s tím, že je očkovací látka bezpečná a účinná. Státy EU se tak přidají k dalším zemím, kde už očkování probíhá, jako například k USA. Tam začali podávat v pondělí i druhou vakcínu, od společnosti Moderna.

„Je to rozhodující okamžik v našem úsilí zajistit Evropanům bezpečnou a účinnou vakcínu,“ uvedla po doporučení lékové agentury von der Leyen. Vakcínu označila za „skutečný produkt evropské inovace“. 

Očkovat se bude moci začít v neděli 27. prosince, premiér Andrej Babiš uvedl, že se EU snaží, aby v tento termín odstartovaly očkování všechny členské státy. Dodal zároveň, že Česko je připraveno toto přání Unie splnit a v neděli zahájit vakcinaci.

Veřejnost z řad seniorů a mladších vážně nemocných se ale bude moci proti covidu-19 nechat očkovat nejdříve v únoru. Prvními prosincovými dávkami se budou očkovat zdravotníci ve vybraných nemocnicích. V lednu pak přibudou hospitalizovaní senioři a lidé v domovech sociální péče. Premiér Andrej Babiš očekává, že dnes schválená vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dorazí do ČR 26. prosince večer, půjde o 9750 dávek.

Očkovat se začne 27. prosince, premiér se nechá očkovat hned první den. První dodávka vakcíny bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného rozdělena do čtyř nemocnic v Praze a dvou v Brně.