Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Nápor ruské ofenzivy u města Bachmut se zřejmě blíží vrcholu a brzy začne slábnout. V pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to uvedl americký Institut pro studium války. Usuzuje tak například ze skutečnosti, že vysoké ztráty přinutily ruské velení vysílat menší útočné skupiny.
- Ukrajinské armádě se již podařilo od Rusů osvobodit 1800 měst a vsí. Prohlásil tak Zelenskyj a zároveň poděkoval všem zemím, které pomáhají porážet ruskou tyranii.
- Náčelník ukrajinské pohraniční stráže Serhij Dejneko se domnívá, že Rusko má v Bělorusku v současnosti asi 10 200 vojáků, což nestačí na zahájení nové ofenzivy ze severu. Uvedl tak ve středu v ukrajinské televizi.
- Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška na Twitteru uvedl, že pro Česko nemá ruský zákaz vývozu ropy do zemí, které uplatňují cenový strop, žádný význam. Zákaz dopadá na tankery a Česko má ruskou ropu z ropovodu Družba, upozornil. Dodal, že cenový strop zvyšuje závislost Ruska na Číně a Indii.
- Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a ve středu dopoledne se propadla až na 76,18 eura (zhruba 1847 korun) za megawatthodinu. Ukazují tak záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku, který je pro ceny v Evropské unii klíčový. Cena plynu se tak dostala nejníže od února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu.
- Japonsko se připravuje na první dodávku ropy z Ruska za více než půl roku. Země se připojila k západním spojencům a uvalila na Rusko sankce za jeho invazi na Ukrajinu, ale nepřistoupila k přísným opatřením ohledně nákupu ruských energií. Vláda v Tokiu uvedla, že ruský projekt Sachalin-2 je významným zdrojem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Japonska a dovoz ruské ropy je důležitý pro zajištění stabilního provozu a energetické bezpečnosti.
- Ruský rubl ve středu výrazně oslabil a vrátil se tak do blízkosti osmiměsíčního minima z minulého týdne. Odpoledne si americký dolar vůči rublu připisoval více než tři procenta a nacházel se mírně nad 72 rubly. Minulý týden ruská měna oslabila asi o osm procent. Dolů ji tlačí očekávání, že západní sankce na ruskou ropu budou mít negativní dopad na exportní příjmy Ruska.
- Ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum. S odvoláním na údaje Gazpromu i na vlastní výpočty o tom informovala agentura Reuters.
- Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu ve středu při své první návštěvě v Kyjevě ujistil o neochabující francouzské podpoře Ukrajiny. Na návštěvě ukrajinské metropole se chtěl z první ruky dozvědět, co Ukrajinci budou v příštích týdnech potřebovat.