Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední den?
- Podle armádního velení Ukrajina raketomety HIMARS zničila už 50 muničních skladů na okupovaných územích. Kyjev hlásí, že se obráncům daří mírně postupovat na jižní frontě směrem na přístav Cherson.
- Ostré boje pokračují i na východě země v okolí Charkova a Bachmutu.
- Do ostřelovaných měst se mezitím dál vracejí lidé, kteří před měsíci před boji utekli. Část zpět přivedl nedostatek peněz, jiné stesk po domově.
- Počet víz dočasné ochrany, které Česko vydalo uprchlíkům zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu, dosáhl 400 tisíc. Po pondělním zasedání ústředního krizového štábu to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
- Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila operaci ukrajinské vojenské rozvědky, jejímž cílem údajně bylo získat do ukrajinské armády ruské letce a zmocnit se ruských armádních letounů. S odvoláním na FSB to napsaly ruská agentura Interfax a další prokremelská média. Operaci ukrajinské rozvědky podle Interfaxu zaštiťovala Severoatlantická aliance.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom 27. července kvůli údržbě odstaví z provozu další turbínu plynovodu Nord Stream 1. Dodávky plynu se tak dále sníží, a to na 33 milionů metrů krychlových denně. V současnosti je provoz plynovodu omezen na zhruba 40 procent kapacity a dodávky se pohybují kolem 67 milionů metrů krychlových denně.
- Zásobníky plynu v Česku jsou plné z 80 procent. Na Twitteru to v pondělí uvedl premiér Petr Fiala, podle kterého je to rekordní úroveň. Česko tak dosáhlo hranice, na kterou musí státy Evropské unie zásobníky naplnit do letošního listopadu.
- Německo začíná s dodávkami samohybných protiletadlových systémů Flakpanzer Gepard. První tři, které Ukrajina obdržela v pondělí, již mají ozbrojené síly k dispozici. V první várce by jich mělo dorazit 15, celkově 30.
- Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dohodly na pravidlech omezení spotřeby suroviny pro nadcházející topnou sezonu. Po první části jednání unijních ministrů energetiky o tom informovalo české předsednictví Rady Evropské unie. Ministři jednali o upraveném návrhu Evropské komise, který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent. Jeho součástí je i možnost vyhlášení plynové nouze a úspor povinných. Řada států si z původního návrhu vymohla ústupky.