Slovo „Vánoce“ v lidech vyvolává tisíce rozporuplných pocitů. Jedno je ale jasné – neodvratně se blíží. Někdo se už těší na čas strávený doma s rodinou, jiní by dali cokoli za to, aby mohli zmizet z vánočního shonu a užít si svátky bez tlačenic v obchodech nebo pečení cukroví, někde v teple u moře, na horách nebo v cizí metropoli.
Podle nedávného výzkumu agentury STEM/MARK plánuje strávit Vánoce v zahraničí nejméně čtvrtina Čechů a dalších pětadvacet procent o tom uvažuje. Dvě pětiny z nich pak upřednostňují přímořské destinace, zatímco menší část Čechů chce navštívit evropská vánoční centra.
Současná situace v cestovním ruchu má každopádně pro zájemce o sváteční dovolenou dvě zprávy. Dobrou zprávou je skutečnost, že už jim v cestování po dvou letech s pandemií covidu víceméně nic nebrání. Připravit se ale musí na vyšší ceny jak za dopravu, tak mnohde i za ubytování. Podle firem a organizací působících v cestovním ruchu nicméně ani vyšší ceny zájemce o cesty v závěru roku neodrazují.
„Vánoční a silvestrovské dovolené jsou oblíbené každoročně a letošní rok opět není výjimkou. S podzimem se potvrzuje, že se už lidé nemusí bát drastických covidových opatření a zájem o tyto cesty je aktuálně asi na devadesáti procentech stavu před covidem. Některé cestovní kanceláře hlásí dokonce nárůst,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.
Oproti loňským Vánocům se podle něj chystá z Česka na dovolenou vyrazit dvojnásobný počet lidí. A dvojnásobný nárůst poptávky po letenkách na Vánoce a Silvestr evidují také jednotliví prodejci letenek včetně portálů Kiwi, Letuška a Pelikán.
„Češi se letos vracejí do oblíbených destinací, které byly kvůli covidu úplně nebo částečně uzavřené. Jde zejména o státy jihovýchodní Asie včetně velmi populárního Thajska. Oblíbenými cíli jsou i Mauricius, Maledivy, Dubaj, ale také Kanárské ostrovy. Z metropolí je to dlouhodobě Paříž, Londýn či New York,“ vyjmenovává ředitel portálu Letuška Josef Trejbal.
Podle serveru Kiwi jsou pak oblíbená další místa jako Dubaj, Tel Aviv, Istanbul. Z evropských měst pak lidé nejčastěji vyrážejí do Londýna, Paříže, Říma, Milána nebo Amsterdamu.
Letošní vánoční a silvestrovské termíny se už plní také podle cestovních kanceláří. „U leteckých pobytových zájezdů míří našimi přímými lety nejvíce Čechů na dovolenou do exotiky, konkrétně na Zanzibar, do Dominikánské republiky a na Madagaskar, který je spolu s ománským Muscatem novinkou,“ vyjmenovává mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková. Z bližších destinací se pak podle ní nejvíce lidí chystá do Egypta, na Kanárské ostrovy nebo Madeiru.
Další velké tuzemské cestovní kanceláře jako Blue Style, Fischer, Exim Tours a cestovní agentura Invia se shodují, že se Češi nejčastěji k závěru roku chystají do Egypta, Dubaje, na Kapverdské ostrovy nebo do Ománu. Zatímco do většiny zemí je letos možné cestovat bez omezení nastavených během covidu, výjimkou jsou stále Spojené arabské emiráty, Seychely, Zanzibar, Srí Lanka nebo Tunisko a Keňa, kde je aktuálně nutné prokazovat se jedním z dokladů o bezinfekčnosti.
Ať už se lidé letos přes Vánoce či Silvestr chystají vyrazit kamkoli, musí v každém případě počítat, že je dovolená vyjde oproti minulým letům dráž o tisíce. „Zájezdy jsou letos dražší o deset až patnáct procent. Promítá se do nich zdražující palivo a tím pádem dražší letenky, ale z důvodu rostoucích nákladů na plyn, elektřinu a zaměstnance zdražují také hotely,“ uvádí za cestovní agenturu Invia její mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. „Některé nabídky ale nezdražily z důvodu zafixování cen cestovními kancelářemi na delší období,“ dodává.
Z hlediska dopravy je pak zdražení výraznější u vzdálenějších destinací, a to zejména při cestách do Asie – některé evropské aerolinky musí složitě oblétávat Rusko a Ukrajinu. Na těchto linkách navíc není velká konkurence. Podle Jana Papeže je výrazné zdražení znát například u letenek do Thajska, které se turistům otevřelo teprve nedávno.
Ceny letenek po Evropě se zvýšily v průměru o patnáct procent a mimo ni o pětadvacet – na starém kontinentu je do jisté míry drží na uzdě poměrně vysoká konkurence. Řečí čísel: zatímco podle portálu Kiwi byla v roce 2019 průměrná cena kratších letů 106 eur a u dálkových 566, letos je to 113 a 647 eur. „Nabídka je každopádně srovnatelná z hlediska pestrosti a kvality. Kdo chce cestovat a má na cestování peníze, má z čeho vybírat,“ uzavírá Papež.