„Bez šance, máme plně obsazeno.“ Sehnat v průběhu prosince ve Špindlerově Mlýně kvalitní ubytování na vánoční svátky nebo na Silvestra byl ještě loni doslova nadlidský úkol. Člověk potřeboval slušné organizační schopnosti, aby nedostal podobnou odmítavou odpověď, a i ty mu byly k ničemu bez notné dávky štěstí.

Letos je však všechno jinak. Pandemie a s ní související opatření postavily celý byznys na hlavu. Hotely mohou po sedmitýdenní odmlce otevřít až teď a jsou to tak hoteliéři, kdo vyhlíží potenciální klienty, ne naopak. A za každého jednoho takového zákazníka jsou vděční.

Mezi hotely, které na Vánoce ve Špindlu otevřou, patří také obě místní nemovitosti ze sítě Asten Hotels – Hotel Savoy i Hotel Soyka, který návštěvníkům poprvé otevřel své brány teprve v září. A i když vládní opatření povolují, stále se nad „zachráněnou“ sezonou vznáší několik otazníků.

A nejde jen o komplikovanou situaci kolem lyžařských vleků, které se zřejmě nespustí dřív než 12. prosince, nebo možná i mnohem později.

„Připravujeme se na to, že naše hotely budou na Vánoce a Silvestra otevřené, nicméně také pracujeme s možností toho, že je budeme nuceni znovu zavřít. Uvidíme, obě verze jsou pro nás hratelné,“ popisuje nejistotu Jiří Gajdošík, šéf Asten Hotels.

Hotel Savoy

Zatímco vánoční pobyty má síť hotelů v tuto chvíli ještě poměrně slušně obsazené, zájem o ty silvestrovské je letos slabý. V posledních dnech poptávka sice roste, ale oproti loňsku je to stále propastný rozdíl.

Prosinec na horách navíc není pouze o Vánocích a Silvestru. Velmi důležité jsou také tradiční Ski Openingy, vánoční firemní akce a předvánoční lyžování. Nic z toho se ale letos nekoná a hoteliéři tak přicházejí o nemalé příjmy.

„Jsme velmi opatrní a počítáme s tím, že to bude pro celý management hodně vypjatá sezona,“ říká Gajdošík. „Hlavně po personální stránce je to pro nás velká neznámá, neboť nevíme, jaká zimní sezona skutečně bude, kdy vlastně začne a zda bude trvat až do března bez přerušení,“ dodává.

Běžně přitom mají hoteliéři začátkem prosince o zimní sezoně jasnou představu a podle toho naplánovaný jak personál, tak i investice a další náklady. To všechno je však v tuto chvíli v podstatě neřiditelné.

„Leden a březen jsou měsíce firemních akcí a únor měsícem rodinných dovolených. Nic z toho se v tuto chvíli nekoná a poptávky jsou minimální. Zbývá jedině naděje, že všechno bude last minute,“ stýská si šéf Asten Hotels. 

Hotel Savoy

Vedle Špindlu provozuje síť Asten Hotels také hotely v Praze. Oproti malebné horské vísce je však situace v hlavním městě taková, že všechny tři zdejší hotely budou na Vánoce i na Silvestra zavřené.

Po zkušenostech z jara i podzimu se však zdá, že jsou hoteliéři připraveni na všechny možné varianty. „Pracujeme průběžně a jsme schopni naše provozy otevírat rychle. Bohužel už jsme si také zvykli, že umíme i rychle zavírat. Uvidíme, snad se to už dít nebude,“ uzavírá Gajdošík.

Hotel Soyka