Rozjedou se v prosinci na českých horách lanovky, nebo ne? Pro provozovatele horských středisek otázka doslova hamletovská. Jestli zůstanou stát, může to být podle spolumajitele skiareálu Klínovec Petra Zemana pro některé podnikatele likvidační. 

Vláda v pondělí rozhodla, že minimálně do 12. prosince zůstanou lanovky stát. Předseda Asociace horských středisek Libor Knot dostal tuto zprávu z ministerstva průmyslu a obchodu a z úřadu hlavní hygieničky. 

„Není k tomu žádný důvod. Podle mého vláda nenašla odvahu postavit se iniciativě Itálie a Německa, kde chtějí lanovky zprovoznit až v lednu, a dala si čas na to, jak zareagovat,“ míní Libor Knot. Podle něj znamená posunutý start pro horská střediska ztrátu v desítkách až stovkách milionů korun a asociace se bude snažit, aby vláda tento termín ještě revidovala.

I pro Skiareál Klínovec je to problém. Mohli by otevřít už tento pátek, protože intenzivně zasněžují. Na tři zimní měsíce připadá 85 procent jejich obratu, který dnes činí okolo 200 milionů ročně. Třetinu vygeneruje vánoční týden. 

Ani podpůrný program, v rámci kterého stát hradí platy zaměstnanců, není pro lyžařské areály řešením. Jeden nebo dva měsíce kompenzací nepokryjí ztrátu na další období, kdy sice bude možné otevřít, ale už nebude na čem lyžovat, nebo jen velmi omezenou dobu. 

„Z pohledu všech hygienických norem jsme perfektně připravení, naše vlastní normy jsou ještě přísnější než ty, které požaduje stát. Nic nebrání tomu zahájit provoz,“ tvrdí Zeman. Právě v těchto dnech jednají zástupci Asociace horských středisek s ministerstvem zdravotnictví a hlavní hygieničkou o tom, jak bude vypadat nadcházející sezona.

Chceme být pro instituce partnery.

„Máme k nemoci respekt a chceme být pro obě instituce partnery, kteří jsou ochotni dohodnout se na podmínkách, ale nevidíme jediný důvod, proč lyžařskou sezonu neotevřít,“ míní Zeman, v jehož areálu se už několik dní intenzivně zasněžuje – prý jim letos svatý Petr velmi přeje – a během týdne by mohli zprovoznit většinu sjezdovek.

Problém řeší i alpské země. Itálie navrhuje spustit lanovky až v lednu, Rakousko je naopak pro to, aby se lyžovalo už od prosince. Itálie nebo Německo se bojí především velké migrace lidí v rámci Evropy. Podle Zemana je však jiná situace než v předchozí zimní sezoně.

Dnes už se ví, že lidé se masivně nenakazí na sjezdovce, ale hlavně v après-ski barech a v restauracích. Tato místa mohou zůstat zavřená nebo lze stanovit pravidla tak, aby se nebezpečí nákazy minimalizovalo. To ale není podle Zemana problém českých hor, do kterých jezdí ve většině případů domácí návštěvníci, případně Poláci či Němci z příhraničí.

„Za statisíce až milion korun jsme nakoupili zařízení, pomocí kterých vytvoříme koridory tak, aby lyžaři ve frontě na lanovku stáli v bezpečných rozestupech. Jako přirozený měřič rozestupu slouží i jejich lyže,“ mluví Zeman o jednom z opatření.

Skipasy chce areál prodávat z větší části online, aby se netvořily fronty u pokladen. Lyžař dostane elektronickou cestou kód, který je mu automaticky nahrán na plastovou kartu. Je to stejné, jako když si kupuje jízdenku u kasy. Kartu si může opatřit v areálu, případně použít nějakou jinou, kterou už doma má. Nemusí tak stát ve frontě pokaždé, stačí jen jednou.

Lyžaři by měli mít při čekání na lanovku nasazenou roušku, podle Zemana se to ale na sjezdovkách děje přirozeně: nedávají si přes obličej sice přímo roušku, ale šátek nebo šálu, což bude stačit i teď. Jako ochrana rukou slouží rukavice, které má každý také běžně nasazené.

Podle průzkumů se při sportu nakazilo jedno procento lidí – a navíc uvnitř.

„Najali jsme nové pracovníky, kteří budou kontrolovat, zda lyžaři opatření dodržují. Podle průzkumů se při sportu nakazilo jedno procento lidí, a to ještě většina při vnitřním sportování. Sjezdovka je opravdu bezpečné místo,“ uvádí další argumenty, proč horská střediska návštěvníkům otevřít.

Skiareály totiž výslovně v seznamu ve čtvrtek otevíraných provozoven chybí. Lanovky a vleky spadají pod drážní dopravu a ta nijak omezená není, gastro provoz a hotely se řídí pravidly jako jiná podobná zařízení po celé republice. Podle Zemana tedy nic nebrání tomu, aby byla sezona zahájena klidně už tento čtvrtek, pokud bude dostatek sněhu.

„Je to v zájmu i samotných obcí. Je spočítané, že jedna koruna utracená ve skiareálu znamená sedm korun utracených v navazujících službách okolo,“ doplňuje.

I pro Skiareál Klínovec je otevření začátkem prosince velmi důležité. Za posledních osm let tu investovali do nových technologií včetně čtyř nových moderních lanovek 800 milionů korun. Něco dali majitelé ze svého, ale jak říkají, jsou rodinná firma, nikoli miliardářská skupina, proto zbytek financovali z bankovních úvěrů a ty musejí splácet – náklady spojené s provozem a splátky úvěrů vyjdou ročně na 100 milionů.

Když čtveřice společníků na začátku 90. let areál kupovala, bylo v něm pár zastaralých vleků a nevyhovující infrastruktura. Před 10 lety současní majitelé Petr Zeman a Martin Píša dva zbylé společníky vyplatili a rozhodli se udělat z ospalého střediska moderní areál na evropské úrovni.

Vydání Forbesu Zázrak

Systém zasněžování označuje Zeman za jeden z nejvýkonnějších v republice, přesto do něj ještě hodlají investovat a zvětšit jeho kapacity. Zamýšlejí postavit i další šestimístnou lanovku a desetimístnou kabinu. Zlepšit by se měla také infrastruktura, v plánu je několik restaurací včetně té na vrcholku kopce.

„V současné době trochu zápasíme s obstrukcemi obce Boží Dar. Ale plány už jsou připravené, i peníze na stavbu máme,“ říká Zeman. Každý rok chtějí majitelé investovat dalších 100 milionů. „Za celou dobu existence naší firmy jsme si ještě nerozdělovali zisk, pořád ho vkládáme zpátky do rozvoje.“

Klínovec je největší lyžařsky propojený areál v České republice: nabízí 31,5 kilometru vzájemně propojených sjezdovek, a pokud si zakoupíte delší než jednodenní skipas, můžete lyžovat i v sousedním německém Fichtelbergu, tedy celkem na 47 kilometrech sjezdovek.

Zatím mezi oběma areály jezdí zdarma skibus, ale plánuje se výstavba lanovek, které by střediska spojily tak, aby bylo možné přejíždět na lyžích.

Areál zaměstnává 200 pracovníků, z toho polovinu celoročně. Zhruba třetina pozemků patří firmě, zbylé dvě třetiny si dělí Lesy České republiky a města Jáchymov a Loučná pod Klínovcem, se kterými skiareál podle Zemanových slov skvěle vychází. Mají totiž stejný cíl, rozvoj celé oblasti.

I proto chtějí investovat také do celoročních aktivit, mimo jiné přírodních atrakcí pro rodiny s dětmi, jako jsou různé stezky, vodní prvky a podobně. Inspirovat se jezdí například do Rakouska, kde podobné projekty fungují a jsou velmi oblíbené.

„Nechtěl bych našlapovat po špičkách a bezpečně došlapat ke smrti. Jsme rodinná firma a naše podnikání vnímáme jako vizi vybudovat z Klínovce zážitkový areál, kde budou spokojeni návštěvníci i lidi, kteří tu žijí,“ shrnuje Zeman.

Jejich plánům nahrává i zdejší příroda. Před 30 lety nesla stigma kyselými dešti zdevastované krajiny, dnes to tu lidé, kteří zde dlouho nebyli, nepoznávají – patří k nejkrásnějším a nejdivočejším v Čechách.