Jak je možné, že se dá jednoduchou zprávou poslanou přes WhatsApp hacknout i mobil nejbohatšího člověka na Zemi?

Saúdská Arábie každopádně rázně popřela obvinění, že by Bezosův iPhone hackerům „odemkla“ zpráva korunního prince Mohameda bin Salmána z roku 2018. Podle Saúdů je to absurdní. Faktem je, že pokud by útok na Bezosův mobil zosnovali Saúdové, bylo by to opravdu absurdní – absurdně nebezpečné, s důsledky pro kohokoli, kdo by za tím stál.

Nepříjemné je to každopádně i pro všechny uživatele iPhonů a aplikace WhatsApp. Útok podal další důkazy o tom, jak snadno se může kdokoli, včetně vládami najatých hackerů, dostat ke všem možným údajům z našeho soukromí. Ať už za tím stál kdokoli, příklad jasně demonstruje, že jistí si dnes nemohou být ani ti, kteří utrácejí miliony dolarů za to, aby se něco takového nikdy nestalo, ať už mají iPhone, nebo jakýkoli jiný smartphone.

Už loni ukázal útok na telefony lidskoprávních aktivistů, jak snadno lze pomocí pouhého nepřijatého hovoru obejít takřka všechna bezpečnostní nastavení Applu i aplikace WhatsApp. V případě Bezose šlo prý o zprávu z roku 2018 obsahující video. Po jejím otevření se hackeři dostali do miliardářova iPhonu.

Ať už pak bylo jejich cílem získat z něj choulostivé fotky, nebo data vztahující se k Bezosovým firmám v čele s Amazonem či vydavatelstvím The Washington Post, důsledky mohly být katastrofální. Každopádně mohly mít mnohem větší dopad než bulvární článek, který by byl výsledkem podobného útoku u nějaké filmové hvězdy.

„Snad konečně prozřeme,“ komentuje celou událost Ian Brown, nezávislý konzultant v oblasti zabezpečení IT systémů a technologií. „Vezměte si, jak širokou paletu možností sledování dnes ti útočníci mají díky všemožným technologiím a hračkám. Možná že jsme všichni potřebovali právě takovouhle lekci v čele s jedním hodně naštvaným bohatým mužem, abychom se konečně začali pořádně věnovat ochraně našich dat a zařízení,“ dodává. Apple ani WhatsApp se k události nijak nevyjádřily.

Podle Browna se v současnosti pracuje na vývoji dvou mnohem lépe zabezpečených operačních systémů, než jsou iOS nebo Android – jde o QubesOS a seL4. „Ano, nikdy to nebude stoprocentně dokonalé, ale alespoň výrazně lepší než dnes. Obě platformy stavějí rovněž na tom, aby maximálně redukovaly dopad možného nabourání systému,“ řekl Forbesu.

Všem uživatelům současných operačních systémů Brown vzkazuje, aby možným problémům předcházeli tím, že budou používat telefony dva – jeden výhradně pro práci a druhý pro soukromé účely.

Terčem hackerských útoků se dost často stávají novináři nebo už zmiňovaní aktivisté. Útok na mobil nejbohatšího člověka na světě ale ukazuje, že si hackeři troufají čím dál víc, a vnucuje se tudíž otázka, z kterých dalších mocných lidí a institucí si udělali terč.

A nejde jen o nejrůznější formy virů, co nahání strach. Co když si vlády skutečně najímají hackery, aby pro ně sledovali významné lidi, ať už v byznysu, politice, nebo ve vědě? Pokud saúdskoarabský korunní princ skutečně poslal zprávu, která následně „odemkla“ Bezosův iPhone, což vehementně popírá, pak tamní režim nejspíš jen testoval, kam až si může dovolit zajít.

Ostatně na kontě už má vraždu novináře Džamála Chášukdžího, který jej dlouhodobě kritizoval v článcích pro list The Washington Post, stejně jako sledování jeho zdrojů a spolupracovníků. Otázkou je, jestli si už příliš nezahrává s ohněm.