Po majitelích luxusních restaurací se na premiéra Andreje Babiše obracejí také vlastníci barber shopů. Ty by se podle posledního vyjádření vlády měly otevřít spolu s kadeřnictvími až 25. května. „Pomoc ze strany vlády je pro nás absolutně nedostatečná,“ píše skupina majitelů v čele s Petrem Kuckem, vlastníkem řetězce Gentlemen Brothers, ve svém otevřeném dopise adresovaném vládě.
Vážený pane předsedo vlády,
tento dopis adresují provozovatelé pánských holičství (tzv. barber shopů). Jak jistě víte, náš obor pánských holičství znovu ožil před pěti lety. Tradiční služby jako holení vousů břitvou za pomoci klasické štětky a pěny na holení oslovily statisíce můžu po celé zemi, a tak byly návštěvy klasických smíšených kadeřnictví nahrazeny právě chozením k holiči (barberovi).
Během pěti let se tento obor velmi rozrostl, a tak v současné chvíli nalezneme v České republice více než 400 holičských salonů, které zaměstnávají přes 8000 zaměstnanců.
Jedná se o krásný obor, který oslovil především mladé podnikavé hochy, kteří si zajistili finance, ať už ze svých skromných úspor, nebo se zadlužili, aby si splnili svůj sen a otevřeli vlastní holičství.
Plně si uvědomujeme kroky vlády, které cílí na ochranu zdraví všech občanů, a my s těmito kroky souhlasíme. Bohužel si však ale také uvědomujeme, že bez podpory státu celý tento obor zanikne. Není totiž v našich silách, abychom téměř tři měsíce „nepracovali“ a tento obor zachovali pouze svými silami.
Současná pomoc ze strany vlády je pro nás absolutně nedostatečná. Samozřejmě jsme rádi za program Antivirus, ten ovšem pomáhá pouze zaměstnancům. Pomoc živnostníkům – 500 korun na den – je bohužel absurdní. Nutno si uvědomit, že živnostník má obdobné náklady jako firma, tzn. nájmy, dodavatele aj. Pět set korun na den lze využít pouze na soukromé výdaje, jako je strava či nájemné. Pro financování podnikání se však jedná o absolutně nedostatečnou částku.
Pomoc ve smyslu půjčky (COVID 1–2) nebo posunutí nájmu je pouze tikající bombou. Odklad nákladů, a to velmi vysokých, je pro většinu z nás prodlužováním nutné smrti našich holičství.
V případě, že bychom chtěli využít státní půjčky – programu COVID, zde bylo bohužel zatím alokováno pro pražské firmy pouze 500 milionů korun. Nikdo z nás na tento úvěr nedosáhl, a to bez udání důvodu proč (firmy jsou zdravé). Faktickým problémem je, že nám chybí cash flow. Je třeba si uvědomit, že stát nám sice na zaměstnance přispívá ve výši 80 procent ze superhrubé mzdy, ale až poté, co celých 100 procent nákladů na zaměstnance uhradí firma. A v dalším měsíci již nebudeme mít na 100 procent výplat.
Potřebujeme tedy „finanční injekci“ ve formě např. částečného financování našich fixních nákladů, jako je nájemné, energie aj., či zvýšit podporu pro OSVČ. S částkou 15 000 korun/měsíc je možné přežít krátkou dobu, nikoli však téměř čtvrt roku.
Musíme se také ohradit proti termínu plánovaného otevření, které je stanoveno až na 25. května. Bohužel jak je uvedeno na stránkách MPO, musíme mít zavřené provozovny, ale službu můžeme vykonávat u klientů. První týdny karantény se této možnosti nevyužívalo.
V posledních dnech se ale zvyšuje počet případů, kdy nás oslovují klienti a s velkým nátlakem nás žádají, abychom je ostříhali doma. Bohužel se tento trend postupem času stane normálním a holiči budou jezdit ke klientům. Kvůli nedostatečné podpoře ze strany státu jsou holiči „nuceni“ stříhat v domácnostech a jiných místech, aby si vydělali alespoň na základní lidské potřeby.
Je třeba podotknout, že každá provozovna holičských služeb má již teď nastavena velmi přísná hygienická opatření, která jsou zanesena i v provozních řádech každého salonu. To ale samozřejmě nebude platit v případě tohoto „stříhání načerno“ u klientů (garáž, sklep aj.).
Tyto situace pak přinesou nedostatečnou hygienu (teplá voda, čistota či dodržování počtu osob). Je tedy dost pravděpodobné, že i za předpokladu, že by byla zakázána právě tato dosud možná varianta činnosti – mimo provozovnu, mnozí ji z existenčních důvodů dodržovat nebudou. Na portálu MPO je uvedeno, že stříhat u klientů doma lze.
Některé krajské hygieny sdělují, že je to zakázáno, ale jsou i stanice, které sdělují našim holičům, že tato činnost je zakázána pouze v provozovně. Také zástupce asociace kadeřníků v ČT24 informoval, že dojíždění ke klientům je možné. Například největší síť kadeřnických služeb 100CZK již aktivně tuto službu dojíždění ke klientům domů nabízí.
Jako provozovatelé Vás tedy žádáme o přehodnocení termínu otevření s přihlédnutím k tomu, že ponechání zavřených provozoven může vést k horším epidemiologickým důsledkům, než když provozy otevřeme.
Samozřejmostí je, že celý provoz přizpůsobíme tak, aby co nejvíce chránil zaměstnance a klienty. Například pouze objednávání klientů na smluvený termín, omezíme tak kontakt více osob, pracovní místa budou od sebe vzdálena nejméně dva metry, dezinfekce pracovního místa po každém klientovi, měření teploty zaměstnancům i klientům, podpis čestného prohlášení, že zákazník nebyl v posledních 14 dnech v kontaktu s nakaženým, popř. nebyl nemocný., používání ochranných pomůcek aj.
Věříme, že vláda našemu rozvíjejícímu se oboru v těchto těžkých dobách pomůže, a nenechá tak toto krásné řemeslo zaniknout.
Podepsáni
Petr Kucek – 67 zaměstnanců (Gentlemen Brothers, Truefitt & Hill)
Jan Pavlík – 25 zaměstnanců (Gold Barbers)
Dominik Haišman – 12 zaměstnanců (Shelby Barber shop, Grand Barber shop)
Richard Laně – 10 zaměstnanců (Doe’s Barber Shop)
David Kříž – 21 zaměstnanců (BBrothers Kadeřnictví & Barber)
Žaneta Kaiserová – 8 zaměstnanců (Barber’s wife)
Miroslav Hradil – 60 zaměstnanců (The Original Barber shop)
Barber shop Pepe – 5 zaměstnanců
Trend Barber shop – 4 zaměstnanci
Eddie’s Barber shop, Hogofogo Barber shop, Original Barber Plzeň, Old school Barber shop, Farian Gold, Patrik Rada, Ondřej Koloc a mnoho dalších kolegů