Ve čtvrtek se zvyšuje sazba spotřební daně z tabákových výrobků. U cigaret, doutníků a tabáku ke kouření bude vyšší o deset procent, u zahřívaného tabáku vzroste o patnáct procent. Nově se bude spotřební daň platit také z elektronických cigaret. Opatření je součástí vládního balíčku ke konsolidaci veřejných financí.

Podle tabákových společností by se změna spotřební daně měla projevit zdražením krabičky cigaret zhruba o osm korun. Balení zahřívaného tabáku by mělo podražit zhruba o tři koruny.

U elektronických cigaret se nově uvalená spotřební daň bude platit z náplní, pro letošní rok je sazba stanovena na dvě a půl koruny za mililitr. U nikotinových sáčků bude nová spotřební daň činit 0,40 koruny za gram.

Spotřební daň tabákových výrobků poroste i v dalších letech. U cigaret, doutníků a tabáku ke kouření by se do roku 2027 měla zvyšovat vždy o pět procent ročně. U zahřívaného tabáku poroste sazba daně do roku 2027 o patnáct procent ročně. U elektronických cigaret by se do roku 2027 měla daň zvýšit na deset korun za mililitr, u nikotinových sáčků na 1,70 koruny za gram.

Loni se na spotřební dani z tabákových výrobků vybralo 53,1 miliardy korun, meziročně o 6,2 miliardy korun méně. Ministerstvo financí vysvětlovalo snížení inkasa změnou preferencí uživatelů tabákových výrobků, kteří se přesouvali od klasických cigaret k elektronickým cigaretám.