Pokud se na něco mohou těšit fanoušci fotbalového klubu Slovan Liberec, pak na to, že to bude zábava. Takový slib jim poslal nový majoritní vlastník Ondřej Kania, který vystoupil na konferenci Mladé Česko v holešovické La Fabrice.

Klub přebíral minulý týden poté, co koupil 75,65 procenta akcií. Slovan získal od Ludvíka Karla, majitele jablonecké Preciosy, který do Slovanu vstoupil v polovině devadesátých let.

„Jsem rád, že jsem si našel odvětví, které je tak stejně v pravěku, jako bylo to školství před dvanácti lety, kdy jsem do něj vstupoval,“ říká Ondřej Kania.

Doufá prý, že se mu podaří v novém byznysu provokovat. První krok už ostatně udělal. Prozradil, že část peněz, které vložil do Slovanu Liberec, investovali do fondu J&T Arch, a tím pádem se Slovan Liberec stal nepřímým akcionářem fotbalové Sparty Praha.

„Fotbalové prostředí je hodně zajímavé. Já hrál fotbal do svých dvanácti let. A tak trochu věřím v osud, který se naplnil tím, že jsem skončil nákupem Slovanu,“ podotýká. Klub chce vrátit zpět do evropských pohárů, kde v minulosti býval a byl úspěšný. V tom má pomoci i návrat bývalého hráče na stadion U Nisy Jana Nezmara, který se stal generálním ředitelem.

Ondřej Kania teprve nedávno zjistil, kolik lidí fotbalem skutečně žije. To zjistil mimo jiné poté, když se objevil na posledním zápase, kde ho vyfotili bulvární novináři a barvitě popisovali, v jakém značkovém oblečení se mezi fanoušky objevil. „To jsem trochu podcenil, netušil jsem, že je fotbal až tak moc populární a lidi ho tolik řeší,“ zmiňuje.

Zakladatel a hlavní mozek vzdělávací skupiny Consilium, která provozuje mimo jiné síť soukromých škol, už prý ve školství zažil lecjaké situace, některé i dost vyhrocené, a prošel si obdobím, které ho hodně uzemnilo. Poslední dobou měl prý pocit, že už v něm nemá co dokázat.

Fotbal naproti tomu bere částečně jako byznys a investici, ale i jako to, co ho baví. „Slovan chceme nakopnout ve všech směrech,“ říká. Na stadion touží přilákat mnohem větší počet fanoušků, než chodí teď. Klub se podle něj musí srovnávat se Spartou, Slavií nebo s Plzní. A ne s nikým jiným.

Nejdůležitější v podnikání je podle něj nenechat se odradit v začátcích. Sám ví, o čem mluví. Pochází z prostředí, kde peníze nikdo neřešil, protože nebyly, kde neznal žádného podnikatele ani nikoho, kdo by mu vyprávěl o tom, že má firmu.

„Poslouchal jsem svou intuici a nenaslouchal lidem, kteří byli utlumeni negativitou prostředí, v němž žili. Nikdy jsem nelitoval, že jsem něco promeškal. Pokud člověk cítí, že má něco udělat, nesmí se od toho nechat odvrátit. Neznamená to, že ví, co ho čeká. Musí ale důvěřovat sobě a svému přístupu,“ říká jedenatřicetiletý podnikatel.