Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes například o velmi bohatých lidech, kteří ale se svými kluby mají poněkud chudou vitrínu na trofeje.
Titul si za peníze nekoupíš. Další peníze ano
V čerstvém žebříčku světových miliardářů mu Forbes přisoudil krásné 224. místo. Rodák z Tchaj-wanu Joseph Tsai je v megafirmě Alibaba druhým největším podílníkem hned po Jackovi Ma a jeho majetek kolegové z USA odhadli na 8,3 miliardy dolarů.
Zároveň je tu ale věc, v níž Tsai neexceluje. Jakožto stoprocentní vlastník basketbalových Brooklyn Nets napumpoval do síly týmu velmi štědré peníze a sjednotil v něm na papíře božskou trojici Kevin Durant, Kyrie Irving, James Harden. Co jméno, to ikona. Jenže sport je v tomto daleko záludnější než byznys. Už jen proto, že do něj vstupují neznámé jako forma, zdravotní stav a vzájemné vztahy.
A tak spolu tihle tři ze všemožných důvodů (mimo jiné proto, že se Irving odmítl očkovat proti covidu) sehráli za sezonu společně jen šestnáct zápasů a tým v 1. kole play off ostudně vyhučel s Boston Celtics 0:4 na zápasy. To je opravdu debakl, tenhle mančaft měl zaútočit na titul.
Jenže v jiném aspektu naopak byznysové zásady vítězí, přestože na palubovce prohráváte. NBA je velmi výnosná soutěž a podle odhadů Forbesu hodnota Nets meziročně stoupla o 21 procent – kam se hrabou akcie. Za peníze si tedy Tsai sice nekoupil trofeje, ale daří se mu je hezky rozmnožovat.
Konec miliardové lásky v Paříži? Zatím ne
Město nad Seinou je ztělesněním romantiky, v případě fotbalového klubu Paris St. Germain se však tahle láska zrodila z peněz. Z ohromných peněz. Podle odhadů do klubu katarští majitelé prostřednictvím fondu Qatari Sports Investments napumpovali už přibližně 1,3 miliardy dolarů, přes třicet miliard korun.
Trofeje na rozdíl od Tsaie mají, jenže při vší úctě jen takové, s nimiž počítají zcela automaticky. Když si hráči PSG – vedení ikonami Lionelem Messim a Neymarem – došli o víkendu pro francouzský titul, značná část fanoušků oslavy bojkotovala. Nemohou se totiž smířit s tím, že Messi a spol. ani letos nedobudou Ligu mistrů, což pařížští ultras vzhledem k síle kádru považují za jediné objektivní měřítko úspěchu.
Znovu tím ožila nedávná zpráva španělské televize, podle níž Katařanům dochází trpělivost a hodlají PSG prodat. „Laciné spekulace,“ odmítl to klub.
Nasvědčoval by tomu i jiný žebříček Forbes US, ten o nejhodnotnějších fotbalových značkách planety. PSG je sice „až“ deváté, ale v průběhu dvou let nabylo na hodnotě o 129 procent. To pořád zní jako dobrý důvod, proč dát Messimu minimálně ještě jednu šanci.
Podobně to ostatně vidí i sponzoři. Webová platforma Goat, která se specializuje na tenisky i prémiovou módu, se stala jedním z nových hlavních sponzorů PSG a podle Bloombergu za tříletou spolupráci zaplatí padesát milionů dolarů, tedy přes miliardu korun.
Chelsea hledá ženicha
I toto je jeden z následků ruské agrese na Ukrajině. Poté, co byla zmražena aktiva ruského tycoona Romana Abramoviče, se do vakua dostala rovněž fotbalová Chelsea. Anglický klub proto hledá kupce – a s tím souvisí i jeden z nejvýše postavených Čechů v globálním sportovním byznysu.
Jmenuje se Petr Čech, je gólmanskou legendou Chelsea a nyní v klubu pracuje jako technický ředitel, výš už je snad pouze jeho někdejší parťák z reprezentace Pavel Nedvěd, dnešní viceprezident Juventusu Turín.
O tom, jak je Čechova pozice důležitá, svědčí aktuální text britského Telegraphu. Podle něj trenér Thomas Tuchel vystoupil s požadavkem, aby budoucí majitelé ponechali ve funkci právě Čecha a spolu s ním ruskou ředitelku klubu Marinu Granovskou, patrně nejmocnější ženu ve fotbale vůbec. Tuchel má s oběma velmi dobré vztahy a mezi řádky lze číst, že svoji budoucnost v Chelsea spojuje právě s duem Granovská, Čech.
Podle BBC by o nových majitelích mohlo být jasno už do konce týdne. Možnosti jsou celkem tři a samé těžké váhy.
Mediálně nejvděčnější je konsorcium, v němž jsou kromě byznysmenů Joshe Harrise a Davida Blitzera, spolumajitelů basketbalistů Philadelphia 76ers, také eso formule 1 Lewis Hamilton a nejlepší tenistka dějin Serena Williams. Konkurenci představují miliardář Todd Boehly, spoluvlastník baseballistů Los Angeles Dodgers, a skupina vedená Stevem Pagliucou, spoluvlastníkem basketbalových Boston Celtics, slavného celku NBA.
Sbohem, Mino? Agent, který tvoří dějiny
Slovy klasika se podobné nedopatření v médiích stává jednou, maximálně dvakrát za deset let. Italské sportovní deníky včera začaly vydávat zprávy o tom, že zemřel Mino Raiola, nejslavnější fotbalový agent na světě. Paralelně s tím se ovšem začala objevovat dementi. Čtyřiapadesátiletý Raiola podle nich žije, byť je kvůli dlouhodobým zdravotním komplikacím ve špatném stavu. Zprávu o své smrti nakonec Raiola vyvrátil i sám.
Raiola je každopádně ikona a svéráz, podle Forbesu si jen za rok 2020 vydělal okolo 85 milionů dolarů, což z něj v korunách bezpečně činí miliardáře – Raiola ten rok zprostředkoval přestupy za necelých 850 milionů dolarů. Zastupoval v minulosti Pavla Nedvěda a v současnosti třeba superstar Paula Pogbu, norského kanonýra Erlinga Haalanda, hrající legendu Zlatana Ibrahimoviče a další.
A každopádně je to příběh, jaký se nepíše každý den. Raiola začínal v rodinné pizzerii a jak v italsky vášnivém nekrologu, byť předčasném, píše list La Stampa: „Právě tam získal až neuvěřitelnou schopnost odhadnout, na co mají lidé před ním chuť.“ La Gazetta dello Sport zase přidal adjektiva „nejmocnější, nejlepší, nejprobíranější a nejobávanější“.
K Railovi vždy patřily emoce, šortky a snaha měnit pořádky, třeba tím, když bojoval s výrobci počítačových her EA Sports, neboť podle něj nezákonně vydělávají na jménech a podobách hráčů. V tom ho veřejně podpořil například jeho klient Ibrahimovič. I to mu zajistilo místo v dějinách sportovního byznysu, ať už je jeho zdravotní stav aktuálně jakýkoli.