Na zprávy teď častěji kouká asi každý z nás, ale i psychologové radí, že není dobré to s koronavirovou infonáloží přehánět. I proto tady je náš pravidelný přehled optimistických novinek, kde se pandemii věnujeme jen zlehka – a také z pozitivní stránky.
Dobré věci se pořád dějí!
Krize nás spojuje. Pandemie koronaviru přinesla v nešťastných dnech spoustu šťastných zpráv. Studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v pondělí začnou hlídat děti zaměstnancům motolské nemocnice. V Itálii si lidé izolovaní doma navzájem zpívají z oken, a tak znějí písně celým městem.
Česká televize pomůže s vyučováním dětí doma a na ČT2 spouští projekt UčíTelka – vyučování skrz obrazovky. Rekola nabízí na příští dva týdny půjčování kol zdarma, aby se lidé ve městech nemuseli přepravovat MHD, kde je vyšší riziko nákazy.
Dobrovolníci šijí bavlněné roušky pro Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Porodnici momentálně chybí asi dva tisíce ústenek, a bere proto zavděk i těmi ušitými ze stoprocentní bavlny.
Jak se zachovaly firmy, jsme vám sepsali tady:
Praha nabídla svoje pole ekologickým zemědělcům. Přes 400 hektarů nabídne zemědělcům, kteří dodrží na pozemcích zásady udržitelného hospodaření. Město tak chce zlepšit životní prostředí a bojovat proti suchu. Pole budou oddělena mezemi a remízky.
Pacient s HIV je zase zdravý! Je to již druhý vyléčený pacient. Za vyléčením muže žijícího v Londýně stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině.
Češi pomohli Maxíkovi. Příběh o chlapečku Maxíkovi, který trpí vzácným onemocněním a potřebuje léčbu z USA zhruba za dva miliony eur, dojal Česko a zvedl velkou vlnu solidarity. Během několika dní vybrali Češi 57 milionů korun. Pomohl i druhý nejbohatší Čech.
Oblečte se do zelené. Už brzy by se mohly na pultech objevit tkaniny, které absorbují oxid uhličitý ze vzduchu a vytvářejí kyslík. Triko z mořských řas by tak generovalo asi tolik kyslíku jako mladý dub. Londýnský startup Post Carbon Lab plánuje, že z látky začne šít třeba i záclony a deštníky. Píše o tom Guardian.
Uhlí už není v módě. Výroba elektřiny z uhlí se v členských státech Evropské unie loni propadla o 24 procent. Celosvětová výroba klesla oproti předchozímu roku o tři procenta, což znamenalo pokles emisí skleníkových plynů v elektrárenském sektoru o dvě procenta. Uvedla to souhrnná zpráva EMBER o poklesu výroby elektřiny z uhlí.
Indové rozdají turistům bambusové lahve na vodu místo plastových. Město Lachen v Himálaji, kde už tři roky platí přísná omezení jednorázových plastových obalů, tak chce cestovatele odradit od toho, aby do horské oblasti pronášeli PET lahve.
Čas na dobro. Jeden z nejbohatších mužů planety Bill Gates oznámil, že opouští představenstvo Microsoftu, aby měl víc času na filantropii. V rámci svých charitativních projektů doposud rozdal akcie Microsoftu v ceně zhruba 35,8 miliardy dolarů.
Starbucks zavádí kompostovatelné kelímky. Třikrát hurá, i velké giganty přecházejí na odpovědnější podnikání. Kávový řetězec začal testovat plně rozložitelné kelímky (včetně víčka) ve velkých amerických městech a Londýně. Zákazníci si prý rozdílu ani nevšimnou. Příroda ale ano.
Delší život telefonům! Výrobci budou muset podle nového nařízení Evropské unie opravovat starou elektroniku, jako jsou telefony a tablety. Navíc mají zákaz do ní přidávat různá zpomalovací zařízení. Stojí za tím snaha zamezit modelu „koupit, chvíli používat, vyhodit“. Evropská komise také zjednoduší a podpoří recyklaci elektronických zařízení.
Britové sázejí trávu. Do moře. Mořská tráva možná může být otravná při plavání, ale vězte, že je stejně důležitá jako korálové útesy či pralesy. Porosty trávy ukládají oxid uhličitý 35krát rychleji než tropický deštný prales a žije v nich 40krát více ryb a drobných mořských živočichů než v oblastech bez trávy. Dobrovolníci proto po pobřeží roznášejí stovky tisíc semen a postupně ji obnovují.
Borec na konec. Tentokrát od autorky článku putuje k chebskému faráři Petru Hruškovi, který ke vstupu do kostela sv. Mikuláše a Alžběty připevnil vzkaz, ve kterém v chrámu vítá gaye, lesby, rozvedené, unavené rodiče, nemocné, handicapované, lidi bez domova, levičáky i pravičáky, nevěřící, i ty, kdo nemají rádi katolickou církev či samotného faráře.
Pokud vám ani tato nálož dobrých zpráv nestačila, přečtěte si další naše pozitivní články: