Většinou se neprobojují na první stránku novin. Nejsou dost naléhavé či tragické pro úvod televizních zpráv. Nešokují, nevyvolávají kontroverzi. Ale to neznamená, že by se neděly – dobré zprávy neustávají a následující výběr budiž důkazem.

Svět kolem nás čelí řadě zásadních výzev, ale nepřestává v něm docházet k fascinujícím objevům, společenskému posunu, ale i k drobným skutkům laskavosti a mezilidského porozumění.

1. Na světě umírá méně dětí

A platí to téměř pro všechny země na planetě (se smutnou výjimkou válkou zbídačené Sýrie). Faktem zůstává, že ještě před 20 lety se 10 milionů dětí nedožilo ani pátých narozenin. Teď tohle číslo kleslo na polovinu, přestože se celková populace zvýšila. Trend naznačuje, že číslo bude díky modernizaci zdravotnictví a humanitární pomoci dál klesat.

2. V New Yorku jsou zase k vidění velryby

Keporkaci se do místních přístavů vrátili ve velkých hejnech po stoletích, kdy pro ně okolní vody byly příliš toxické. Díky zákonu o odpadu ze 70. let a práci dobrovolníků, kteří obnovují místní ekosystém, se jim ve stínu manhattanských mrakodrapů zase zalíbilo. 

3. Za posledních 20 let se výrazně snížila chudoba

K významnému pokroku došlo zejména v nejchudších zemích. Podíl lidí, kteří se dostanou k pitné vodě, se zvedl o 20 procent, a přístup k elektřině se za posledních 20 let zvýšil dokonce o 57 procent. I tenhle pozitivní trend dál pokračuje.

4. Luxusní značky už nebudou šít z kožešin

Dohodli se na tom šéfové módních domů Versace, Armani, Prada a Gucci. 

5. V Česku se na konci srpna narodilo první dítě z transplantované dělohy

To dává obrovskou naději všem pacientkám s chybějící dělohou, které by tak mohly přivést na svět vlastní zdravé dítě. Unikátní transplantaci vedl chirurg Jiří Froněk (velký rozhovor s ním najdete v lednovém Forbesu).

6. Vědci nacházejí způsoby, jak dostat plasty z oceánů

Ve své studii popsali novou metodu, využívající nanotechnologie. Magnetické nanočástice vytvářejí s mikroplasty chemickou reakci, která je dokáže proměnit na oxid uhličitý a vodu. 

7. V Česku se daří rysům

Čeští ochránci zvířat letos zaznamenali jeden rekord. V Beskydech se pěti samicím rysa ostrovida narodilo celkem 12 koťat. Tato kočkovitá šelma se u nás začíná zase pomalu zabydlovat – nový pár se letos usadil i v oblasti Blanského lesa, až 80 rysů by mělo žít na Šumavě. 

8. Sociální sítě zaplavily v minulém roce „dobré výzvy“

Sdružovali se na nich lidé, kteří se motivovali k sázení stromů, zalévání vegetace v tropickém horku či třeba sbírání cigaretových nedopalků v přírodě. K té druhé jmenované se pod hashtagem #fillthebottle připojily statisíce lidí po celém světě.

9. Pomoc pro australské koaly

Jedna taková výzva je dokonce přiměla zasednout k šicím strojům a pletacím jehlám. Po rozsáhlých požárech v Austrálii začali lidé z celého světa posílat ručně vyrobené rukavičky pro koaly s popálenými tlapkami. Navíc mezi sebou vybrali téměř dva miliony dolarů pro pomoc popáleným vačnatcům. 

10. Malárie je na ústupu

Úplně ji letos vymýtily Argentina a Alžírsko, asijské státy jako Kambodža či Myanmar zase hlásí, že počty obětí klesly o 97 procent. Celkový počet nakažených se oproti roku 2018 snížil o celé tři miliony. Teď už jen doufat, že v příštím roce čekají podobně dobré zprávy i Afriku. 

11. Malá slůňata zůstanou doma

Mláďata slonů afrických už nebudou odchytávána z divočiny, odtrhávána od matek a prodávána do zoologických zahrad či do cirkusů. Dohodly se na tom země v rámci Konvence o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy.

12. Miliony nových stromů

V létě se v jednom dni zazelenala celá Etiopie. Lidé během pouhých 12 hodin vysázeli 353 milionů stromů! Nářadí se chopil i premiér, který národ vyzval, aby společně sázením stromů bojovali proti ničivé změně klimatu.

13. Také v Česku letos došlo k rozsáhlému zalesňování

V polovině října se do něj pustili lesníci a dobrovolníci z celé země. V jednom dni zasadili stovky tisíc sazenic, cíl ale mají mnohem větší: v nejbližších letech vysázet v Česku na 10 milionů nových stromů.

14. Zelená energie na vzestupu

Spojené státy, jedna z nejsilnějších ekonomik světa, v dubnu loňského roku poprvé v historii vyrobily více energie z obnovitelných zdrojů než ze spalování uhlí. Vodním elektrárnám, slunečním panelům a větrným turbínám můžeme připsat 68 milionů megawatthodin, kdežto z uhlí se vyrobilo „jen“ 60 milionů. Podrobnější informace o tom lze nalézt v Informačním systému EIA. 

15. Z Evropy zmizí jednorázové plasty

Dohodly se na tom státy Evropské unie a svůj závazek chtějí splnit do dvou let. Koše tak nebudou zamořeny brčky, plastovými přepravkami na jídlo a příbory, které lidem sloužily jen pár minut. Dohoda EU podporuje třídění, recyklaci a zpřísňuje podmínky skládkování. 

16. Sucho v Česku se letos zmírnilo

V porovnání s rokem 2018 byl rok 2019 výrazně mokřejší. Na čtvrtině území hlásí hydrologové dokonce normální stav podzemních vod a voda se vrátila i do mělkých vrtů. Snad bude i rok 2020 příznivý na srážky. Výhledy můžete sledovat na stránce Intersucho

17. Barbie vyměnila minišaty za skafandr

Panenka se má do budoucna stát inspirací a podpořit dívky z celého světa, aby se nebály plnit si své sny. Letos Mattel představil dvě panenky vytvořené podle historických postav. Jednu věnoval první americké astronautce Sally Ride, druhou aktivistce za práva černochů v USA Rose Parks. 

18. Nová naděje svitla velkým šelmám v Asii

Indie hlásí, že populace tygrů ve volné přírodě během posledních tří let vzrostla o tři stovky. V Nepálu se dokonce díky práci ochranářů a místních zdvojnásobila. Rusko a Čína se zase zavázaly chránit levharta mandžuského (který byl na pokraji vyhynutí) a tygra ussurijského ve společném národním parku. 

19. Místo nenávisti houpačku

Na americko-mexickou hranici umístila dvojice umělců – profesor architektury na Kalifornské univerzitě v Berkeley Ronald Rael a profesorka designu na státní univerzitě v San José Virginia San Fratell – dětské houpačky. Jedna strana se nachází v Mexiku, druhá ve Spojených státech. Děti (i dospělí) z rozdělených zemí si tak mohou dál hrát a komunikovat spolu. 

20. Rakovina neznamená konec

Po celém světě poklesly počty pacientů, kteří umírají na rakovinu. Třeba v Austrálii se za posledních 30 let snížila úmrtnost o třetinu, podobná čísla hlásí třeba i Chile, a ve Rwandě se dokonce blíží jednomu skvělému prvenství. Vypadá to, že se zemi díky očkování podaří zcela vymýtit rakovinu děložního čípku.