Byl by to skvělý tip na víkendový výlet. Na samotě uprostřed divoké přírody v blízkosti středočeské obce Drnov stojí objekt, za nějž je zodpovědný jeden z nejlepších českých architektů Petr Hájek. Dominantou je stěna, ručně polepená sedmi tisíci zrcátky – nejedná se však o galerii, nýbrž krematorium pro zvířata.

„Před třinácti lety mi zemřel pes a řešil jsem, jak ho důstojně pohřbít,“ vzpomíná fotograf Michal Šeba. „V Čechách nejsou žádná nová místa pro zvířecí hřbitovy a podmínky pro umístění hrobu zvířete na soukromý pozemek jsou legislativně poměrně náročně splnitelné. Zbývá vám pak už jen kafilerie, což je pro každého, kdo považuje zvíře za člena rodiny, nesnesitelná představa,“ načíná genezi unikátního projektu.

Jeho spolužák z UMPRUM, rovněž fotograf Martin Chum, měl shodou okolností stejný problém, a tak se rozhodli, že vybudují důstojné místo posledního rozloučení pro domácí mazlíčky sami.

V České republice jsou registrovány zhruba dva miliony psů a milion koček. Mazlíčků, které v žádné evidenci nenajdete, může být až o 25 procent víc. Když se oprostíme od sentimentu, pohřebnictví může být v tomto segmentu i zajímavou příležitostí pro podnikání.

Krematorium s rozptylovou loučkou, příznačně nazvané Věčná loviště, otevřeli Šeba s Chumem po pěti letech budování letos v září. Spuštění projektu, do kterého investovali pět milionů z vlastních zdrojů, předcházely složité byrokratické obstrukce.

„Během doby, co jsme byrokracii řešili, se objevilo několik dalších zvířecích krematorií,“ komentuje Šeba. Pro oba fotografy je však stěžejní nejen estetický vzhled jejich krematoria, ale také praktická rovina.

K tomu, aby se mohli věnovat svému podnikání, museli získat odborné osvědčení na Brněnské veterinární a farmaceutické univerzitě.

Do minimalistické obřadní síně, kde dominuje beton a světlé dřevo, si můžete na poslední rozloučení se svým zvířetem objednat květiny i hudbu.

„Budeme také oslovovat nejrůznější designéry, aby nám vytvořili urny, které budou doplňovat důstojný charakter a celkový vzhled,“ plánuje Michal Šeba.

Na nápad, aby stavbu projektoval Petr Hájek, který realizoval například pražskou galerii DOX a má na svém kontě ceny za architekta roku, přišel Adam Gebrian. Hájek, který má osobně blízko k transcendentálním tématům, prý ihned souhlasil.

Ačkoli jsou momentálně Michal Šeba a Martin Chum kvůli své podnikatelské aktivitě neustále obklopeni smrtí, nijak morbidně se necítí.

„Smrt potřebuje péči, stejně jako narození. Není ošklivá. Domnívám se, že když vám předáme ve vkusném, důstojném prostředí urnu s popelem zvířete, které bylo léta členem rodiny, a vy ji vysypete na místě, kde nejraději běhalo, tak je to správně,“ uzavírá Michal Šeba.