Vstoupit do pouštní duny, pod hladinu moře, či vystoupat do věže, která nikam nevede. A také zažít Rudolfinum úplně jinak, protože umělec a sochař Jiří Příhoda, který zde do konce srpna vystavuje, přestavěl jednotlivé sály k nepoznání.

Jeho aktuální, nejrozsáhlejší a částečně retrospektivní výstava pod názvem Void nabízí prostorové instalace, sochy a intervence do architektury.

Void se dá z angličtiny přeložit jako nicota či prázdno. A nedostatku nejrůznějších věcí si na výstavě všimnete na první pohled, ať už je to nějaký očividný záměr, definovaný prostor, či třeba popisky jednotlivých děl.

Přesto kurátor Petr Nedoma označuje výstavu, kterou s Příhodou připravoval několik let, za vysoce konceptuální a hluboce promyšlenou. A také za vynalézavou, inovativní, inspirativní, standardní, provokující a současně neuchopitelnou.

Ve Spojených státech amerických, kde nyní autor žije, se razítkem VOID označuje také propadlý řidičský průkaz či jiný doklad totožnosti. „Poté už ho nelze použít,“ poznamenal autor na vernisáži jako další z inspirací a možného čtení výstavy. Nabízí zkrátka více otázek než odpovědí.

Na první pohled každopádně zaujme, jak rafinovaně Příhoda dekonstruuje prostory neorenesančního Rudolfina architektonickými zásahy, které působí spektakulárně zejména v kontrastu s historizujícím stylem galerie. 

Změna je to příjemná, prostory vybízejí spíš než ke koncentraci a intelektuální dřině ke kontemplaci a meditaci. A kdo by se v dnešním světě nechtěl alespoň na chvíli ocitnout v prázdnu, na území nikoho a jen tak být? V prostorách výstavy Void můžete strávit celé odpoledne, jen tak ležet a dívat se do stropu.

Na výstavě během léta přibydou ještě sochy v podobě kopií chrličů ze slavné Chrysler Building, která má shodou okolností stejný rozměr půdorysu jako dvorana Rudolfina.

Jiří Příhoda vedl ateliér sochařství na pražské AVU a byl jedním z laureátů Chalupeckého ceny. Kromě sochařství se věnuje také videoartu. Poslední jeho pražskou výstavu Sochy jste mohli vidět v galerii GHMP na Zámku Troja a jeho permanentní instalaci ve veřejném prostoru VISTA MARS 2017–19 najdete v administrativním areálu Rustonka v Karlíně.