Riziková aktiva nevkročila do roku 2022 tou správnou nohou. Pondělí 24. ledna sice na trzích skončilo v zelených číslech, jenže takhle to zatím vypadá vždycky: když už se trh odráží ode dna, přijde nová makroekonomická událost a volný pád pokračuje.
Celý svět sleduje s napětím hlavně americké akcie – například technologický index Nasdaq má za sebou nejhorší týden od března 2020. Od listopadového vrcholu odepsal nakrátko čtrnáct procent, což je již nebezpečně blízko dvacetiprocentní hranice poklesu, definující medvědí trh.
Skoro pětiprocentní ztrátu z první půli pondělního obchodování nakonec lovci akciových výprodejů vytáhli při nezvykle vysokém objemu obchodů až do plusových hodnot. Pachuť ale zůstala a trhy se rozhodují, co dál.
Nasdaq navíc nebyl jediný. Index S&P 500, odrážející zdraví celé americké ekonomiky, se v pondělí také nakrátko propadl o čtyři procenta, než zamířil do plusových hodnot. O moc lépe nebylo ani v Evropě, kde zažil Stoxx Europe 600 nejhorší obchodní den za posledních devatenáct měsíců a na rozdíl od nažhavených amerických hledačů slev nemá jasno, jestli je výkup zlevněných akcií dobrý nápad.
Již několik dní v řadě klesá také index PX pražské burzy, který zakončil pondělí na hodnotě přibližně 1391 bodů. V krvavých číslech zůstává i ruský dolarový akciový index RTS, kterému analytici oslovení agenturou TASS prorokují další pád až na tisíc bodů. Tedy na hodnoty, které tu nebyly od dubna 2020.
Investoři hledající útěchu ve fundamentech mají tentokrát celkem smůlu: všechny alespoň naoko hrají proti nim. Trhy nejspíš tentokrát nezachrání americký Fed – boj se zdivočelou inflací má vyšší prioritu. Otázkou spíše zůstává, na kdy měnový výbor Fedu plánuje ukončení programu nákupů aktiv. Ve hře je pravděpodobně březen, přijít by ale mohlo už v únoru.
Pandemické úzké hrdlo opět začíná přiškrcovat ekonomiku a navrch je tu divoká karta v podobě rusko-ukrajinského konfliktu, do kterého je tentokrát zataženo i NATO a Evropa. Jedinou vyloženě pozitivní notou snad mohou být finanční výsledky firem, na které sází například investiční banka J.P. Morgan.
Výsledková sezona zrovna začala, ale nebudou právě výsledky nakonec spíše zklamáním, jako se to čerstvě stalo v případě amerického finančního sektoru a velkých bank?
Brian Rauscher z Fundstrat Global Advisors přirovnává pro agenturu Bloomberg současný odraz k 26. prosinci 2018 nebo 23. březnu 2020. To by znamenalo jedinečnou příležitost k výhodným nákupům opravdu přeprodaných hodnotných akcií. Zároveň ale nabádá k opatrnosti, neboť trh prý ještě neřekl poslední slovo.
V tom se s ním shoduje také Matt Maley, hlavní tržní stratég ve společnosti Miller Tabak + Co. „Pondělní odraz byl působivý a viděli jsme známky kapitulace na poledních minimech. Objem obchodů byl silný a byly tu jasné známky nucených prodejů pákových pozic. To všechno dohromady by mělo stačit, aby celý odraz trval déle než jen několik hodin,“ konstatuje Maley.
Navazuje však méně optimisticky: „V praxi to znamená jedinou věc. Míra pákového efektu, která se vytvořila za posledních několik let, nezmizí najednou a bude se uvolňovat postupně. Proto si myslím, že jsme se přesunuli do období, kdy by investoři měli spíš prodávat náhlá vzedmutí trhu než kupovat poklesy.“
Znamenalo by to, že medvědí sezona ve skutečnosti již začala. S tím ovšem rozhodně nesouhlasí analytici investiční banky J.P. Morgan vedení Markem Kolanovicem, podle kterých jsou obavy ohledně úrokových sazeb a podnikových marží přehnané. Nadcházející výsledková sezona prý vrátí trh na správnou kolej – jenže co jiného by měla investiční banka říkat?
Překotně opouštět trhy je možná předčasné, možná ale vážně přišel čas začít snižovat své pozice a k nákupu si případně vybírat jen akcie firem se silnou vnitřní hodnotou, které případný medvědí trh přečkají bez úhony.
Éra robinhoodovského investování a „klaunských akcií“, jak je s oblibou nazývá bývalý manažer hedgeového fondu a televizní hvězda Jim Cramer, možná na docela dlouho skončila. To si ale každý musí rozhodnout sám. My pochopitelně žádná investiční doporučení dávat nemůžeme…