Po Velikonocích by měla být v Česku spuštěna chytrá karanténa, kterou od tohoto týdne testují úřady v Jihomoravském kraji. Urychlit hledání nakažených a usnadnit jejich izolaci mají soukromá data od mobilních operátorů a bank.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula říká, že nad ochranou dat, která stát využije, bude přísný dozor. K dispozici je úřady budou mít jen šest hodin, pak data smažou.

„My volíme jiný model, než je v Izraeli nebo na Slovensku. Chceme písemný souhlas. Nebudeme trasovat výskyt dvou telefonních čísel vedle sebe. Pouze se zjistí trajektorie pohybu dotyčného člověka pět dnů nazpět. A na základě mapy, kde se pohyboval, bude proveden pohovor,“ popsal ve středu Prymula v České televizi.

Jak vypadá chytrá karanténa v Izraeli a na Slovensku? A co v zemích, kde je Velký bratr přísnější a kde vyměnili ochranu proti koronaviru za podstatný díl své svobody?

Izrael

Už v polovině března izraelská vláda schválila kontroverzní sledovací program, skrze který vás data z mobilu můžou dostat do karantény – anebo vás z ní vysvobodit. Jejich pomocí stát sleduje všechny občany, takže ví, kde jste zrovna vy, váš partner a vaše děti. S kým jsou a taky s kým jste zrovna vy. A jestli jste nepřišli do kontaktu s někým nakaženým.

Prázdné prostranství před římským Koloseem z pohledu webkamery

Ne všichni ale tomuhle kroku fandí. Prominentní izraelský historik Juval Noach Harari v eseji pro Financial Times upozorňuje, že poprvé v historii lidstva mají státy možnost sledovat své občany 24 hodin denně kdekoli na světě. A že když jim to právo v aktuální krizi dáme, může to ovlivnit naši svobodu na celý život.

Slovensko

Na Slovensku má stát, podobně jako v Německu, už nyní plošně k trasování nakažených k dispozici údaje od mobilních operátorů i bank o výběrech a platbách. Zároveň ale Slovensko řeší i první problémy s únikem citlivých dat – Národnímu centru zdravotnických informací, které sbírá údaje o nakažených koronavirem, unikly na internet údaje o všech slovenských pacientech s COVID-19. Na mapě nakažených bylo vidět pohlaví, věk a datum pozitivního testu, stejně jako město a v Bratislavě i ulice jejich bydliště.

Singapur

V téhle malé a bohaté asijské zemi dokázali pomocí dat udržet koronavirus na uzdě způsobem, který je stejně tak působivý jako děsivý pro kohokoli, kdo znervózní při pomyšlení na hi-tech diktátorské režimy budoucnosti. Singapurská vláda rozeslala všem svým občanům SMS s instrukcí, aby si na mobilu nainstalovali aplikaci TraceTogether a zapnuli bluetooth a notifikace. Apka preventivně zaznamenává všechny ostatní uživatele, kteří se přiblíží na pět metrů, ukládá data do registru a využívá je v případě, že někdo z uživatelů onemocní COVID-19.

V Singapuru to není první případ omezení soukromí v souvislosti s pandemií. Třeba ve čtrnáctidenní karanténě povinné pro všechny, kdo se do země vrátili ze zahraničí, dostávají občané na mobil několikrát denně zprávu, na kterou musí odpovědět sdílením GPS své aktuální polohy.

Tchaj-wan

A servítky si neberou ani na Tchaj-wanu. Stačí, když se vám vybije baterie v mobilu a 15 minut nejste na příjmu, a už vám na dveře klepe policie, aby zkontrolovala, jestli jste neporušili povinnou dvoutýdenní karanténu.

Na ostrově úřady už od ledna nonstop online monitorují všech pět tisíc lidí, kteří mají nařízenou domácí karanténu. Tchaj-wanu se jeho agresivní praktiky vyplácejí – ve 24milionové zemi u pobřeží Číny měli na konci března jen 322 nakažených nemocí COVID-19. Třeba Austrálie, která má podobně velkou populaci (navíc na nepoměrně větším území), má přes 4800 nakažených.

Rusko

V zemi, kde ani bez koronakrize nemají problém s omezováním a narušováním svobod a soukromí svých občanů, implementovali rozsáhlý systém kamer s technologií rozpoznávání tváře, které odhalí všechny, kdo vyrazili do ulic Moskvy a narušili tím nařízenou domácí izolaci. Přesnost rozpoznávání tváře je prakticky stoprocentní, u siluety je to asi 80 procent.

V Rusku implementovali rozsáhlý systém kamer. | Foto Unsplash

Opozice v Rusku se pochopitelně obává, že všechno, co se během pandemie koronaviru místní bezpečnostní složky naučí, budou vesele používat i po koronakrizi ke sledování politických oponentů režimu. Společnost NtechLab, která tuhle konkrétní umělou inteligenci k rozpoznávání tváře vyvinula, už svoji technologii prodala i do Latinské Ameriky a Číny.

Čína

À propos, říše středu. Zde se pokročilé technologie sledování obyvatel používají běžně i mimo běsnící koronakrizi a nejen ke karanténním účelům. Kromě rozsáhlých systémů kamer s technologií rozpoznávání tváře čínské úřady také povinně instalují svým občanům trasovací aplikace do mobilů. Ve veřejném prostoru jsou rozmístěné čtečky, které skrze aplikaci kontrolují, jestli člověk smí vycházet z domu a má od úřadů povolení ke vstupu do dané budovy, do obchodu, banky, kanceláří, restaurací nebo továrny.