Limitované tenisky jsou pro spoustu lidí svatý grál, za který jsou ochotni utratit desítky tisíc. Bohumír Hájek si na jejich prodeji vystavěl nadějně vypadající byznys pod značkou SneakerGallery. V luxusních botách ale nedávno dochodil. Skončil se zkrachovalou firmou a milionovými dluhy.
SneakerGallery se letos v dubnu dostala do insolvence, kam šedesát věřitelů přihlásilo pohledávky ve výši 25,8 milionu korun. Z toho byly zjištěny pohledávky v hodnotě třináct milionů korun a další v hodnotě 12,8 milionu byly v rámci insolvenčního řízení popřeny – o ty se mohou věřitelé případně soudit.
Zajištěný majetek má podle odhadu hodnotu asi milion korun, takže věřitelé s návratem svých peněz příliš nepočítají. Insolvenční soud navíc Hájkovi povolil osobní bankrot neboli oddlužení.
S teniskami podnikal od svých osmnácti a postupně si otevřel e-shop a následně i kamenný obchod v Brně. U výrobců nebo retailerů jsou limitované edice kvůli velké poptávce a malé nabídce během chvíle vyprodané, následně se nabízejí na sekundárním trhu. Právě na tom Hájkův byznys fungoval.
Mladý podnikatel skupoval boty na sociálních sítích, využíval komisní prodej, sháněl je u retailerů – a s velkými maržemi přeprodával. Během šesti let si na takzvaném resellu vybudoval rychle rostoucí byznys. Na jaře 2022 pro Forbes mluvil o sedmdesátimilionových tržbách a růstu o pět set procent za předchozí rok.
Jenže jak rychle vzestup mladého podnikatele přišel, tak rychle přišel i pád. S Forbesem se v průběhu letošního roku spojili věřitelé, z nichž většině dluží SneakerGallery částky v řádech vyšších stovek tisíc korun. A také zaměstnanci, kteří se rozhodli popsat, jak zhroucení teniskového království probíhalo.
„SneakerGallery byla největším hráčem na českém a slovenském trhu a spolupráce s nimi nám dávala smysl. Ze začátku to fungovalo bez problémů. Ale v druhé polovině roku 2022 se začaly zpožďovat platby,“ popisuje Martin Seneši, jeden z komitentů, který SneakerGallery prodával boty v rámci komisního prodeje.
Bohumír Hájek se mu přitom opakovaně vymlouval na nemoc nebo dovolenou. „Domluvili jsme se na splátkovém kalendáři, ale ten po čase přestal dodržovat. A následně přestal komunikovat úplně,“ líčí Seneši.
Podobnou zkušenost má i další komitent Pavel Řezníček: „Loni začaly problémy s komunikací. Hájek mi na zprávy, kdy pošle peníze, reagoval třeba po dvou týdnech s tím, že je pošle za týden. A tohle se neustále opakovalo, až mi dlužil peníze za věci prodané před půlrokem.“
Dodavatelé Hájkovi dlouhé prodlevy tolerovali – byli zvyklí, že posílal peníze se zpožděním, ale vždy je nakonec poslal. Zároveň s ním měli dobré vztahy, takže důvěřovali tomu, že sliby skutečně splní.
„Celá firma fungovala na kamarádském přístupu. Zaměstnanci i dodavatelé byli kamarádi nebo kamarádi kamarádů. I proto se často nesepisovaly žádné smlouvy. A tím, že ne každý měl smlouvy a ne každý stihl přihlásit své pohledávky do insolvence, může být dluh i vyšší,“ říká jeden z bývalých zaměstnanců.
Majitel firmy si přitom veškeré finanční záležitosti řešil sám a jako jediný také vyplácel dodavatelům peníze. „Dlouho jsme nikdo nevěděli, že je zadlužený. Že si na lepení dluhů napůjčoval peníze od nebankovních společností, jsme se dozvěděli až z insolvenčního rejstříku,“ líčí další z bývalých zaměstnanců.
Problémy firmy před nimi Hájek zmínil poprvé na začátku roku 2023 s tím, že bude potřeba změnit koncept.
„Většinu informací jsme měli zvenku. Do prodejny začal chodit pán z realitní kanceláře, že už nás tam nechce kvůli neplacení nájmu. Nová prodejna, kam jsme se stěhovali, se nakonec ani neotevřela. A na sociálních sítích se mezitím začaly objevovat diskuse o tom, že SneakerGallery dluží komitentům i zákazníkům za nedodané zboží,“ popisuje jeden ze zaměstnanců.
Podle insolvenčního rejstříku dnes firma dluží za sociální i zdravotní pojištění, nájem, elektřinu, služby operátorů či právníků a dluhy má Bohumír Hájek i jako fyzická osoba. Ve světě podnikání s teniskami přitom není ojedinělým případem krachu.
„Situace na celém trhu byla v poslední době špatná. Oproti vrcholu, který tenisky zažívaly za covidu, spadly na zlomek. Ostatně i v zahraničí zkrachovaly teniskové firmy, které také dlužily lidem peníze. Dění na trhu mohlo hrát v pádu SneakerGallery roli,“ konstatuje jeden z komitentů Lukáš Bílý, ale dodává, že to není omluva pro neřešení problémů a neustálé výmluvy, které ze strany Bohumíra Hájka zažíval.
Špatnou situaci na trhu zmiňuje jako jednu z příčin problémů firmy i sám zakladatel. „Firma rychle vyrostla díky byznysmodelu založeném hlavně na CPC reklamě, která byla jednou z příčin vysokých provozních nákladů. Trh se začal měnit, tenisky přestaly být limitované, jejich prodejní ceny na sekundárním trhu klesaly a naopak náklady vlivem inflace rostly,“ popisuje Hájek.
„Začaly nás válcovat drobné e-shopy fungující primárně na srovnávačích,“ tvrdí muž, který se prý situaci snažil „intenzivně řešit“. Překvapivé přitom je, že na jaře 2023 – tedy v době, kdy už měla firma problémy – rozjel další byznys, kavárnu Scuk v Brně.
Podle sdělení uveřejněného v insolvenčním rejstříku je dnes společnost Damescuk, která tehdy kavárnu provozovala, předlužena a ukončila činnost. Z informací v obchodním rejstříku ale vyplývá, že není ani v likvidaci, ani v insolvenčním řízení. Samotná kavárna už má provozovatele nového, který její prostory a část obchodního názvu převzal a s Hájkovými podnikatelskými aktivitami nijak spojen není.
Nejasnosti panují i okolo vrácených párů bot. Většina neprodaných tenisek ze skladu se komitentům vrátila, ale některé nejspíš zmizely v nenávratnu. „Většinu párů jsem dostal zpět, ale ne všechny. Shodou náhod se ve skladu nenašly ty, které měly největší hodnotu. Následně byly částky za ně přidány k nevyplaceným fakturám a tím se jen navýšil dluh o další nehezkou částku,“ líčí jeden z komitentů.
„Dělali jsme si odhad ceny zboží, které jsme našli na e-shopu před jeho uzavřením. A vycházel nám na pět až šest milionů korun. Soudce ale hodnotu zajištěného majetku odhadl zhruba na milion. Domníváme se proto, že nejlepší kousky mohly zmizet,“ konstatuje komitent Martin Seneši.
Problémy SneakerGallery, o kterých jako první informoval server Page Not Found, vygradovaly na konci minulého roku, kdy většina zaměstnanců dostala výpověď. „O tom, že se firma na podzim roku 2023 dostala do finančních problémů, jsme se všichni dozvěděli až po Novém roce strohým e-mailem. E-shop však i po odchodu zaměstnanců dále fungoval a dle recenzí zákazníků neodesílal objednané a zaplacené zboží,“ popisuje jeden z komitentů.
Na návrh jednoho z bývalých zaměstnanců se firma na konci dubna dostala do insolvence, v jejímž rámci se ale nejspíš moc peněz věřitelům nevrátí. „SneakerGallery mi dluží přes šest set tisíc korun. Říkal jsem si, že by bylo fajn, kdyby se mi vrátily alespoň výlohy na právního zástupce, ale jsem smířený s tím, že nejspíš nedostanu nic,“ hodnotí komitent Tomáš Šebek. A podobně to vidí i další věřitelé.
Pohledávku si přihlásil i samotný Bohumír Hájek, který po své firmě žádá výplatu utržené tržby za prodané zboží. „Strávil jsem více než poslední rok života bojem za záchranu mého životního projektu. Došlo nejen k přetrhání téměř všech mých přátelských vazeb a šíření všemožných pomluv na moji osobu a blízké, ale také k mému zaručení se za mnohamilionové závazky firmy, které mi zničily život na roky dopředu,“ uzavírá zakladatel firmy.